Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Şehzade Abdülkadir Efendi Hayatı - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Ağustos 2022

Şehzade Abdülkadir Efendi Hayatı

Aşağıda Şehzade Abdülkadir Efendi hayatı kısaca olarak ele alacağız.

Mehmet Abdülkadir Efendi, 16 Ocak 1878 tarihinde dünyaya gelmiştir. Babası II. Abdülhamid, annesi Bidar Kadınedenfi olarak bilinmektedir. Bidar Kadınefendi’den olan üçüncü erkek çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Babasına hiç benzemediği bilinen şehzadenin asi tavırlı bir gençlik dönemi olduğu da rivayet edilmektedir.

Aile fertleri arasında siyasi yönden asi kişiliği sosyalizm meraklısı olmasına neden olmuştur. Bu nedenle Şehzade Abdülkadir hakkında saraydaki sosyalist lakabı da takılmıştır. Siyasi yönden özgürlükçü düşünce ve saray dışı hayat hakkında meraklı olan şehzade babasına rağmen bir takım işlere de kalkışmıştır.

Sarayda iyi bir eğitim gören şehzade kemana olan ilgisi ile keman çalmayı kısa sürede öğrendi. Ayrıca Almanya’da da askeri eğitimden geçerek başarılar kazanmıştır. Abdülkadir Efendi, modern ve çağdaş batı düşüncesinden oldukça etkilenmiş ve bu yönde bir hayatı da benimsemiştir.

1924 yılında saltanatın kaldırılması ve hilafetin ilga edilmesinin ardından ailesiyle beraber Bulgaristan’a giderek oraya yerleşme durumunda kalmıştır. Bulgaristan himayesinde hayatına devam ederken başkent Sofya’da belediye hizmetlerinde bulunmuştur. Kantarcılık  yaptığı ve geçimini bu şekilde devam ettirdiği de rivayet edilmektedir.

Şehzade Mehmet Abdülkadir Efendi, 16 Mart 1944 tarihinde 66 yaşındayken yaşadığı Bulgaristan – Sofya’da geçirdiği bir kalp krizi sonrasında hayata veda etmiştir. Bir saray erkanı olarak yaşadığı kötü hayat hala analtılmaya devam etmektedir.

Şehzade Abdülkadir Efendi Hayatı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Çağla dedi ki:

    çok iyi ya, Selamlar okul siteniz gerçekten ilgi uyandırıcı, ellerinize sağlık Şehzade Abdülkadir Efendi Hayatı ödevimi tamamladım, ben okulun en güzel ve çalışkan kızıyım desem inanın ama kıskanmayın :)

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781