Bilinçli Tüketici Nasıl Olunur?

Bilinçli Tüketici Nasıl Olunur? Bilinçli bir tüketici nelere dikkat eder? kısaca maddeler halinde yazalım.

BİLİNÇLİ TÜKETİCİ NE YAPAR?

● Alacağı ürünlerin üzerinde TSE damgası olmasına özen gösterir. TSE damgası, ürünlerin devlet tarafından koyulan kurallara uygun olarak üretildiğini gösterir.

● Dayanıklı tüketim mallarını satın aldıktan sonra garanti belgelerini satıcıya onaylatır.

● Herhangi bir ürün satın alırken veya aldıktan sonra, bir hizmetten yararlanma sürecinde haklarına göre hareket eder.

● Alacağı bir ürünün ihtiyaç mı yoksa istek mi olduğuna karar verir. Alışverişe çıkmadan önce evde alışveriş listesi hazırlar. Bu listeye önce ihtiyaçlarını daha sonra isteklerini yazar.

● Satın alacağı ürünün fiyatının bütçesine uygun olup olmadığına dikkat eder. Aile bütçesini aşmayacak şekilde hareket eder. Alacağı mal veya hizmetlerin kaliteli ve uygun fiyatlı olmasına dikkat eder.

● Televizyon, gazete ve Genel Ağ üzerinde yayınlanan reklamlardaki aldatıcı bilgilere inanmaz.

● Satın aldığı ürünün veya yararlandığı hizmetin fişini alır. Fazla ödeme yaptığından şüpheleniyorsa malın etiket fiyatı ile fiş üzerinde yazılı olan fiyatı karşılaştırır. Fişler sayesinde devletimiz, satılan ürün veya yararlanılan hizmetten elde edilen paranın vergisini satıcıdan almaktadır. Alışveriş sonrasında fiş alarak ülke ekonomisine katkıda bulunuruz.

● Gıda ürünlerini satın alırken üretim ve son kullanma tarihlerine dikkat eder. Son kullanma tarihi geçen ürünleri satın almaz.

● Gıda ürünlerinin ambalajlarının yırtık, hasarlı veya açık olmamasına özen gösterir. Bu tür ürünleri yanlışlıkla satın aldığında ürünü, satıcıya iade eder.

● Satın aldığı veya yararlandığı bir hizmetle ilgili sorun yaşadığında sorunu önce satıcı veya hizmet sağlayan kişiyle çözmeye çalışır. Satıcıya veya hizmet sağlayan kişiye kanunlardan gelen haklarını hatırlatır. Yaşadığı sorunu çözemiyorsa Tüketici Hakları Hakem Heyetine başvurur. Başvuru esnasında bir dilekçe yazar, yetkililere satın aldığı ürünün ya da yararlandığı hizmetin fişini veya faturasını verir. Bu heyet il merkezlerinde valiliklerde, ilçe merkezlerinde ise kaymakamlıklarda bulunur.

1 yorum

  1. merhaba arkadaşlar bu eğitim sitesi vallaha çok hoşuma gitti, 5 yıldızı hak ediyor, benim adım duygu köseoğlu, ben Bilinçli Tüketici Nasıl Olunur? ödevini çok beğendim öğretmen 100 verdi, beğenen yoruma gelsin. :)

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.