İtilaf Devletlerinin Çanakkale Savaşı’nı Kaybetmelerinin Nedenini Niçin Mustafa Kemal Olarak Gösteriyor? Sizce Mustafa Kemal Nasıl Bir Komutandır? Düşüncelerinizi Söyleyiniz.

Aşağıda İtilaf Devletlerinin Çanakkale Savaşı’nı kaybetmelerinin nedenini niçin Mustafa Kemal olarak gösteriyor, sizce Mustafa Kemal nasıl bir komutandır, düşüncelerinizi söyleyiniz kısaca olarak ele alacağız.

İtilaf Devletleri, var güçleriyle açtıkları Çanakkale Cephesi üzerinden İstanbul’a ulaşmak ve devletin payitahtını ele geçirip Osmanlı’yı savaş dışı bırakmak için saldırıya geçmiştir. İngilizlerin önderliğinde gelen zırhlılar, Çanakkale Cephesi’nde demir gibi bir mukavemet ile karşılaşınca neye uğradıklarını şaşırmışlardır. Mustafa Kemal Paşa da Çanakkale’ye sonradan gelen bir asker olarak hamleleriyle kendini öne çıkarmıştır.

İtilaf Devletleri bu hamleler nedeniyle mağlup olup gerisin geriye dönmek durumunda kalınca Mustafa Kemal Paşa’nın askeri dehasını itiraf etmek durumunda kalmışlardır. Bu da Mustafa Kemal Paşa’nın başarılı bir asker olduğunu göstermektedir.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.