SBS Sorularını Kim Hazırlıyor Tartışmaları

8. sınıf öğrencilerinin aklını sürekli meşgul eden bir soru var ki, sürekli bunu kendi aralarında tartışma konusu haline de getirirler: SBS sorularını kim hazırlıyor ?  Seviye Belirleme Sınavının atmosferine şu sıralar iyiden iyiye girmeye başlayan öğrencilerin içini rahatlatacak bir bilgilendirme yapma gereği duydum.

sbskimhazirliyorSBS’ye hazırlanan öğrenciler soruları genel olarak iki kurumdan birinin hazırladığını düşünürler. Bunlardan biri TÜBİTAK öteki ise MEB olarak söylenir. Yine kendilerince, TÜBİTAK’ın hazırladığı SBS sorularının zor; MEB’in hazırladığı soruların kolay olduğu söylentisine inanırlar. Sevgili çocuklar, sıkça dillendirilen bu konuda şimdi söyleyeceklerimden başkasına inanmayın. SBS sorularını hiçbir zaman TÜBİTAK hazırlamamıştır. TÜBİTAK (Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu) görevi sınırları itibariyle böyle bir işe girişmez dahi. SBS soruları her yıl MEB (Milli Eğitim Bakanlığı) tarafından hazırlanır ve yine aynı kurum tarafından haziran ayında uygulanır. Bütün sınavlar MEB tarafından yapılıyorsa bu durumda yine sizler arasında kabul gören, soruların yıllara göre zorluk derecelerinin değişmesi gibi bir durum da söz konusu değildir. Yıllar arasında olabilecek zorluk farklarını TÜBİTAK-MEB kurumlarıyla ilişkilendirmek tamamen uydurmadır.

Şu anda yoğun bir tempoyla sınava hazırlık yapan öğrencilerin bu noktada ” 2014 LGS sorularını kim hazırlıyor ? ” gibi bir sorunu düşünmeleri tamamen yersizdir. 8 Haziran 2013 Cumartesi günü yapılacak olan SBS sorularını yine MEB hazırlayacak. 2014 LGS sorularının zorluğu ya da kolaylığı konusunu ise düşünmek yerine sınava çalışmanızı öneriyoruz. Sınav zor da olsa kolay da olsa, bu herkes için aynı derecede etki edeceği için, bireysel olarak başarımıza endekslenmek daha mantıklı bir yaklaşımdır. Tüm öğrencilerimize derszamani.net olarak 2014 LGS’de başarılar dileriz.

yazarfoto

Osymtr.Com yazarı Aytuğ Çevik

71 yorum

 1. dershaneden 465 475 arasında alıorm gitmek istedigim okul 482 ile alıyor inş sbs biraaz basit olurda hedefimi tuttururum . hepinize başarılar inşaallah herkes istedigi yeri tuturur.

 2. cok az kaldı bugün çarsamba yarın perş sonra cuma bi bakmısız sınavdayız allah herkesin gönlüne göre nasip etsin inşallah hak edenler bu sınavı iyi bir şekilde atlatırlar :)) Stres yapmamaya calısıyorum umarım sınavımız iyi geçer allahın izniyle.

 3. arkadaşlar sınavı MEB hazırlasa ne TUBİTAK hazırlasa ne zor soru herkese zor kolay soru herkese kolay bence içinizi fera tutun ama bende her öğrenci gibi SBS den korkmuyo değilim ama inşaallah herkes istediği liseye gider başarılar arkadaşlar :D

 4. Öncelikle bu yazıyı yazan kişiye teşekkür ediyorum gerçekten içim rahatladı Allah razı olsun ..inşaallah herkez kendisi için hayırlı olan yere gider denemelerden 700 üzerinden 490 cıvarlarında alıyorum hep bir arkadaşım dersane sınavlarında fazladan 20-30 puan garantı diyo birde okul punı desek inşaalah hedefim olan anadolu imamıhattip lisesine giderim .. Herkese Başarılar İnşaallah :)

  • Senin dersane hocan sizi kandırmış :D tubitak hiç bi zaman SBS Sorusu hazırlamadı 2008,2009,2010,2011,2012 Cahilce konusmayın ya. Tubitak ne biliyonmu sen TÜBİTAK (Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu) Cahilce konusmayalım lütfen hangi dersaneye gidiyosan artık .:D

 5. Ya arkadaşlar benım cevremde baya tanıdığıma şahit oldum hatta ablam bile dershane denemelerınde 400,405,410 falan yapıyorlardı sbsde hepsi 450 üzerine cıktı dershanelerde ki sınavlardan sbsde 10 20 puan fazla alacağınıza emin olabilirsiniz ben dershanede 445,450,460 falan yapıyorum inşallah hepimiz istediğimiz yerlere gelip Türkiye için iyi işler yaparız Allah yardımcımız olsun.

  • doğru diyon insan bi an durup düşünüyor hele çevrende senden büyük kuzenlerin falan varsa vede onlar iyi yerlerde güzel puanlar falan alıyorsa ben kötü alırsam yüzlerine nasıl bakarım acaba ötü alırsam ne olur bana olan sevgileri azalırmı beni dışlayıp hep sus deyip sen güzel puan alamadın git gözüm görmesin derlermiki offf bunları düşünmekten gına geliyor

   • aynen aynen … ama yapcak bise yok .maalesef hele ki ailenin sana verdiği onca emek ne olacak onların yüzüne nasıl bakcan yaa düşünün bi arkadslar allah hepimizin yardımcası olsun (amin) gerçekten ürküyorum :)

  • AYNEN arkadaş katılıyorum yabenim aba tarafından çok sıkıntılı çevrem var.bu yapama diyen beni tanıyan ark.hatta akrabam var.Ama sırf onlara inat yapıyom ama annem çok baskı yaapıyo her konuyu “İYİ PUAN ALDA KIZIM”a bağlıyo
   allah yardımcımız olsun arkadaşlar iyşallah hedeflerimizi tuttururuz.
   en önemlisi stres ve heyecan yapmamak ben o konuda pek sıkıntı çekmiyom ama belli olmaz
   herkes için en hayırlısını nasip etsin allah(c.c)
   amin

 6. Arkadaşlar sbsye gözünüzün önünde çok büyütüyosunuz.
  Dersane sınavlardan diyelimki 380 aldınız o zaman sbsde 410 civarında alırsınız çünkü dersane sınavları sadece bir konu üzerinde ağırlıklı soruyolar ama sbde bütün konuları kapsıyo …
  Geçen seneki sbs sorularını bir göz atarsanız o kadarda zor değil siz sadece çok stress yapıyosunuz …

  • içimi rahatlattın kardeşim fakat ben baktım geçen seneki sbsseye o kadarda kolay değil ama neyse bencede gözümüzde çok büyütüyoruz ama sonuçta ilk defa olacağız belkide ondan böyle stresliyiz .

   • evet katılıyorum o kadar kolay değil bazı kazık sorular var matematikten ama ben dershaneye gitmiyom messela evde anfen denemesi çözüyom hep 410,420.428 civarı alıyom.yorumların hepsini okudum inşallah sbs den bi 10 20 pn fazla gelir
    ya zaten okul notları allaha bin şüküy çok iyi ordan da gelirse inşallah hedefim lan ankara çankaya SOSYALBİLİMLER LİSESİNE yerleşirim

 7. bence bu sene zor olur söyleyeceksiniz neden çünkü bi seene zor bi sene kolay oluyo eger zor olursa istedigimiz liseye gitmemiz daha kolay olur çünkü bazıları soruları kafadan atıyo onun için ondan puan allabilirz allah hepimize yardımcı olsun :():

 8. Kolay olması bir şeyi değiştirmez. Yine o ilin öğrenci sayısına göre öğrenci yerleştirilşecek onun için zor veya kolay olması pek bir şeyi değiştireceğini sanmıyorum.Çalışan her zaman bir adım daha ileride olacak o kadar.

 9. arkadaşlar ben de sbs ye gireceğim aslında korkuyorum fakat bunu yazan kişiye allah razı olsun biraaz korkum gitti.allah herkeze istediği bir liseye gitmesini nasip etsin….

  • Arkadaşım lütfen böyle yorumlarla siteyi ziyaret eden başka kardeşerimizi korkutma.
   Eline ne geçiyor böyle yazınca ? .Sitede açıklama yapılmış MEB onaylamış. Senin gibi bir ziyaretçiye mi inanılacak koskoca MEB’ kurulumuna mı ? Biraz mantıklı yorumlar yapın lütfen. Arkadaşlar sizd sakın korkmayın. Çalışan kazanır.Çalışmayana bütün sorular zordur tabii ki .Hepinize başarılar diliyorum :)

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.