Web sitemize hoşgeldiniz, 05 Aralık 2021

Eğitim Bir-Sen 2 Ocak’ta Eylemde

Üye sayısıyla Türkiye’deki en kalabalık sendika olma özelliği bulunan Memur-Sen’e bağlı Eğitim Bir-Sen 2 Ocak 2013 Çarşamba günü öğretmenlere de kıyafet serbestliği verilmesi için eylem yapacak. Bilindiği üzere geçtiğimiz ay Milli Eğitim Bakanlığı tarafından çıkarılan bir yönetmelikle öğrencilere okullarda serbest kıyafet uygulaması getirildi. İşte bu noktada öğretmenlerin de öğrenciler gibi serbest kıyafet oldu. Eğitim Bir-Sen bu talebin sesi olmak için 2 Ocak’ta eylemde olacak.

dersanlatiyor

Eylem bir sokak eylemi değil. Herhangi bir miting durumu yok. Ancak Eğitim Bir-Sen’e bağlı öğretmenler o gün, okula serbest kıyafetle gidecekler. Sendikanın, üye öğretmenlere yaptığı bildiride öğretmenlerin mevcut 657 sayılı devlet memurları kılık kıyafet yönetmeliğinin aksine 1 günlüğüne okula serbest kıyafetle gidilsin, dedi. Devlet memurları kılık kıyafet yönetmeliğinde yer alan giyim-kuşam sınırlamaları eleştirilerek özellikle bayanlara kamusal alanda başörtüsüyle hareket edebilme imkanı tanınması isteniyor.

Avrupa ülkelerinin birçoğunda kravat, saç uzunluğu, bıyık şekli vb. sebeplerden ötürü sınırlamalar yer almıyor. Gelişmiş ülkelerde, bilhassa öğretmenler ahlaki ya da kültürel sınırları ihlal etmediği sürece, dilediği kıyafetle okula gidip gelebiliyor. Eğitim Bir-Sen bu gerçekten hareketle, ülkemizin de bugün Avrupa Birliğine girme çalışmaları sürerken, böylesine yasakçı ve kuralcı bir zihniyetin Türkiye’nin imajını zedelediğini görüşünü savunuyor. Hükümetin bu talebe nasıl karşılık vereceği merak konusu. Öte yandan Başbakan, eylül ayında bir televizyon kanalına verdiği demeçte memurlara serbest kıyafet konusuna sıcak baktığına dair sinyaller vermişti.

Osymtr.Com

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz