Edam Peyniri Nedir Özellikleri

Edam peyniri özellikleri, edam peyniri nedir

Edam peyniri, inek sütünden yapılan yarı sert Hollanda peyniridir. İlk olarak Hollanda’nın kuzeyindeki Edam kasabasında üretilen bu peynir, üstü kırmızı parafinle kaplanmış, genellikle 900 – 1.800 gr’lik yuvarlak veya dikdörtgen kalıplar biçiminde piyasaya arz edilir. Eskiden Edam’ı öbür Hollanda pey­nirlerinden ayırt etmek için, kırmızı parafin yerine üstüne fırçayla doğal kırmızı boya sürülürdü.

Edam, altın sarısı renginde, pürtüksüz, kendine özgü hafif kokusu ve tadıyla çok beğenilen bir peynirdir. Gouda peyniri ile birlikte sanayi çapında üretimi yapılan en eski Avrupa peynirlerinden biri olan Edam, büyük ölçüde ihraç edildiği gibi, başka ülke­lerde de üretilir; taklitlerinden ayırt etmek için gerçek Edam peynirlerinin parafin ka­buğu” üzerine “Hollanda” markası basılır. Peynir, tam anlamıyla olgunlaşması için genellikle iki ay kadar bekletilir; olgunlaş­ma süresi bir yılı aştığında Edam’ın tadı ağırlaşır, dokusu sertleşir ve içi çatlayarak kırılmaya başlar.

Edam Peyniri Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

4 yorum

    • edam peyniri nasıl temin edebilirim uzun zamandan beri arıyorum o lezzetin üstüne yok böyle bir lezzet belçikada tatmıştım tadı damağımda kaldı :) türkiyede nerden temin edebilirim rizede oturuyorum yok bulamadım yardımcı olursanız memnun olurum teşekkürler…

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.