Web sitemize hoşgeldiniz, 03 Aralık 2021

YGS Öncesi Üniversite Adaylarına Önemli Hatırlatmalar

Yeni yılın yaklaşmasıyla birlikte YGS başvurularının da alınacak olması sebebiyle adaylarda heyecan artmaya başladı. Bu heyecanın etkisiyle adayların göz ardı edeceği ya da unutmuş olabilecekleri kimi hususlarda hatırlatma yapmakta fayda görüyoruz.

osymygsGeçtiğimiz günlerde 2013 ÖSYS başvuru kılavuzu yayınlandı. Buna göre YGS başvuruları ÖSYM tarafından 2 ile 15 Ocak 2013 tarihleri arasında alınacak; LYS’nin başvurularının ise Nisan ayının sonlarında alınması bekleniyor. YGS ve LYS’ye başvuru şekillerinde geçen yıla göre bir değişiklik yok. Fakat sınavda çıkacak olan soruların içeriğinde ve sayılarında ciddi değişiklikler var.  Dilerseniz hemen bu detayları aktaralım :

Bilindiği üzere YÖK ve ÖSYM, aldığı bir kararla YGS-LYS sınavlarında Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Soruları da soracaklarını açıkladı. Bu dersten sınavda 5 tane soru sorulacak olması, diğer testlerin soru sayısında değişiklik yapılmasına yol açtı. Normalde YGS’de 17 tane Tarih, 14 tane Coğrafya, 9 tane Felsefe sorusu sorulurdu. Yeni düzenlemeyle birlikte 15 Tarih, 14 Coğrafya, 8 Felsefe ve 5 tane Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sorusu sorulacak. 24 Mart 2013 Pazar günü gerçekleştirilecek olan YGS’nin sınav süresinde herhangi bir değişiklik yok; yine 160 dakika olarak uygulanacak.

Halihazırda ortaöğretim kurumlarında zorunlu ders olarak okutulan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden YGS’de ve akabinde yapılacak olan LYS 4’te sorular sorulacak. Bu derste sorulan soruların doğru cevap değerleri tıpkı diğer dersler gibi değerlendirilecek. Öte yandan, haziran ayında yapılacak olan LYS-1’de sorulan Geometri testi sınav süresi, yoğun eleştiriler üzerine 45 dakikadan 60 dakikaya çıkarıldı. LYS 1’de soruların çözümlerini yetiştiremediklerinden şikayet eden üniversite adaylarının süresi artık 120 değil 135 dakika olacak.

Yapılan değişikliklere baktığımızda LYS-1’deki sınav süresinin arttırılmış olması gayet olumlu bir gelişme. Oldukça teorik bilgi gerektiren ve uğraştırıcı sorulardan oluşan Geometri testini zamanında yetiştirememe problemi böylelikle çözümlenmiş oldu. YGS’de Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi soruları sorulacak olmasını ise geçen gün yazdığım yazıda da belirttiğim üzere,endişe ile karşılıyorum. Başvurular ve sınav hakkında merak ettiklerinizi aşağıdan yorum olarak yazarsanız sizlere mevzuat kapsamında yardımcı olmaya çalışacağım.

Hakan Mertcan – Osymtr.Com Yazarı

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. yeşim dedi ki:

  bu yıl nevşehir üniversitesine okul öncesi öğretmenliği bölümü açılcak mı bilgi verirsenz sevinirim.teşekkürler

 2. ilknur dedi ki:

  din kültürü soruları bilgi tarzındamı yoksa daha çok yorum tarzında olacak..Ayrıca hangi konulardan yoğunlukta olabilir…

 3. dilara dedi ki:

  geometri sınavının zamanı uzaması demek soruların bir kademe daha zorlaşacağına işarettir boşuna sevinmeyin arkadaşlar .

 4. NURULLAH dedi ki:

  okul puanı en az 30 puan mı ?

  1. gizem dedi ki:

   bnde öyle duydm ama kesn bi bilgi var mı Kii.. Öğrenen yorum atsaa

 5. Burcu dedi ki:

  Arkadaşlar dın kulturu bolumundekı sorular Peygamber Efendımız yaptıgı savaslar ve hayatıyla ılgılı. dort halıfe donemıyle ılgılı olacak merak ednlere duyrulur…

 6. MAHSUN dedi ki:

  din kültürü soruları hakkında bilgisi olan varsa bizimle paylaşır mı ?

 7. canan dedi ki:

  bn lise son sınıf ögrencsym acaba bu sene gecıs varmı. varsa da bn ankarada oturuyorum gecıs olarak konuya selcuk ünw yazsam olurmu acaba. acıl cevap verebılırmısınız bana

 8. timur dedi ki:

  Hocam bir sorum olacak lütfen cevap veriniz ben selçuk üniversitesinde tarih bölümü okuyorum acaba ygs sınavına girip ankara üniversitesi uzaktan eğitim tıbbi dökümantasyon ve sekreterlik bölümünü de burayı bırakmadan okuyabilir miyim şimdiden teşekkür ederim.

  1. Hakan Mertcan dedi ki:

   Merhaba Timur Bey, devam etme zorunluluğu bulunmadığından uzaktan eğitim fakültelerini ikinci üniversite olarak okuyabilirsiniz. Açıköğretim fakültelerinde de benzer bir durum vardır. Şu anki üniversitenizi bırakmadan bahsini ettiğiniz bölümü de okuyabilirsiniz.

 9. leyla dedi ki:

  genel olarak tüm konuları sorarlar sanırım hiçte kolay olacağını düşünmüyrm

 10. ceren a. dedi ki:

  ygs de cıkıcak olan dın kültürü soruları hngı konular olucakmış. Bununla ılgılı bıldırı
  yayınlamışlar mı ?

 11. memet dedi ki:

  din kültürü sınavında hangi konulardan soru çıkacak acaba teşekkürler ?

Yorum Yaz