Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Mayıs 2022

Kaşağı Kitap Özeti Konusu ve Kahramanları Kısa

Aşağıda kaşağı kitap özeti konusu ve kahramanları kısa kısaca olarak ele alacağız.

Kaşağı isimli eserin konusu şu şekildedir:

Aile olmak ve ailede kardeşler arasında yaşanan muhtemel geçimsizliklerin başını çektiği toplum düzeninde kardeşler arası geçimsizliğin kavga, yalan ve iftiraya kadar varan boyutlarını inceleyen ve bu sosyolojik durum karşısındaki psikolojik travmaların nasıl gerçekleştiğini irdeleyen bir eserdir.

Kardeşine iftira atarak ölümüne yol açan bir çocuğun yaşadığı vicdan azabının nasıl akisler meydana getirdiğini konu edinen bir hikayedir.

Kaşağı isimli eserin özeti şu şekildedir:

Hasan, Hasan’ın ağabeyi, anne ve babası Balıkesir Gönen taraflarında bir çiftlik evinde yaşamaktadır. Babaları oldukça otoriter bir adamdır. Anneleri de sık sık İstanbul seyahatlerine çıkan bir kadındır.  Bu evde Pervin isimli bir ev hizmetçisi ve Dadaruh isimli bir seyisle birlikte vakit geçirirler.

Çiftlik işleri iki kardeşi oldukça yoğun olarak meşgul etmektedir. Bu meşguliyetler arasında çiftlik işlerini de iyice öğrenerek kendilerini geliştirmeye de devam etmektedirler. Dadaruh iyi bir seyistir. Atlara bakar, onları yıkar, tımar eder, yem verir ve sürekli olarak çiftlikte diğer işlerle de meşgul olur.

Hasan ve Hasan’ın ağabeyi de atlara çok ilgili iki çocuk olarak adeta ahırdan çıkmazlar. Ahırdan çıkmadıkları için Dadaruh’un her hareketini takip ederek at nasıl tımarlanır öğrenmişlerdir. Bir gün Hasan’ın ağabeyi ahıra girer ve at tımar etmek ister.

Tımar etmek için kullanılan kaşağıyı bir türlü bulamaz. Her yeri arar ama ne yazık ki kaşağı yoktur. Bu nedenle biraz daha arandıktan sonra annesinin İstanbul’dan gönderdiği kaşağıyı bulur. Bu kaşığı henüz ucu sivri olan bir kaşağıdır. Bu nedenle at tımar edilirken biraz huysuzlanır.

Vaziyeti anlayan Hasan’ın ağabeyi, kaşağının dişlerini biraz yumuşatır, duvara sürer ama fayda vermez. At huysuzlanır, Hasan’ın ağabeyi sinirlenir. Ahırdan çıkar, kaşağıyı kırar ve oraya atar. Ertesi sabah yeni alınan kaşağının bu şekilde olduğunu gören babaları da bir hiddetle suçluyu aramaya başlar.

Çok korkan ve endişe içinde olan Hasan’ın ağabeyi suçu Hasan’a atar. Babası Hasan’a ev hapsi cezası verir. Ahıra girişini yasaklar ve odadan çıkmamasını söyler. Hasan ne dediyse inandıramaz, annesini de ikna edemez. Odada hapis kalır. Kendini yer bitirir. Yavaş yavaş hastalıklar nüksetmeye başlar.

Biraz zaman sonra Hasan hastalanır. Doktor gelir ağır bir hastalık olduğunu söyler. Ağabeyi vicdan azanı çekmeye başlar. Pervin’e durumu izah etmek ister. Kimse onu dinlemez. Tam babasına açılacağı gün gece Hasan hayatını kaybeder. Ağabeyi hayatı boyunca attığı bu iftira yüzünden ölen kardeşinin vicdan azabı ve acısıyla yaşamak durumunda kalır.

Kaşağı isimli eserin kahramanları şu şekildedir:

*Hasan

*Dadaruh

*Pervin

*Baba

*Anne

Kaşağı Kitap Özeti Konusu ve Kahramanları Kısa Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. derya dedi ki:

    eh işte güzel demeyeceğim, çünkü Kaşağı Kitap Özeti Konusu ve Kahramanları Kısa mükemmel olmuş, bu arada Niğde güzeliyim, okulun da en zeki öğrencisiyim, kıskananlar patlasın.

Yorum Yaz