Web sitemize hoşgeldiniz, 29 Kasım 2020

Bahar ve Kelebekler Kitap Özeti ve Kahramanları

Aşağıda bahar ve kelebekler kitap özeti ve kahramanları kısaca olarak ele alacağız.

Bahar ve Kelebekler isimli eserin konusu şu şekildedir:

Bu eserde birbirinden uzak olan ve bir nesil sonra devam eden insan hayatının sosyal çarpıklık yaşaması ve kültür farklılıkları içinde nasıl bir diyalektik içinde olduğu vurgulanmaktadır. Bununla beraber nesiller arası iletişim ve toplumda kadın vurguları da yapılmaktadır.

Yaşlı kadın ve kadının torununun torunu ile olan hikayesi eski kadınların şimdiye nazaran durumlarını, sosyal hayatlarını ortaya koyan diyaloglardan ve olaylardan oluşmaktadır. Şimdiki nesil ile önceki nesillerin hayat algısının ve hayat kalitesinin ne kadar da çok farklı olduğunu ve değiştiğini ortaya koyan bir eserdir.

Bahar ve Kelebekler isimli eserin özeti şu şekildedir:

Mevsimlerden bahardır. Yaşlı kadın ve torununun torunu pencere kenarında oturmaktadır. Torununun torunu şezlonga uzanmış kitap okumaktadır. Yaşlı kadın da pencereden dışarıyı seyretmektedir. Bahar mevsimini çok seven yaşlı kadın etraftaki çiçeklere ve böceklere de göz gezdirmektedir.

Yaşlı kadının aklına sürekli olarak eskiler ve eski mevsimler gelmektedir. Gençlik yıllarını mütemadiyen hatırlar ve iç geçirerek özlemle etrafındakilere anlatır. Torununun torununa ne okuduğunu sorar. O da ninesine sevinçten mahrum kalmış kadınların kitabını okuduğunu söyler.

Yaşlı kadın merakını yenemez hem dışarıyı seyreder hem de torununa sorular sormaya devam eder. O sordukça torunun torunu da cevap vermeyi sürdürür. Bu kitap kimlerden bahsediyor der. Torunu da Türk kadınlarından diye cevap verir.

Yaşlı kadın buna hiç inanmaz. Türk kadınları sevinci çok iyi bilirler. Bahar geldiğinde mutlu olurlar, kırlara çıkarlar, yağmur altında yürürler, çiçek koklar, kelebekler toplarlar. Doğayı, insanı seven kadınlar sevinç nedir bilirler. Asıl şimdiki kadınlar sevinçten mahrum kalmış, eve tıkılmış, iş yerlerinde yoğunluktan başını kaldıramaz bir vaziyette çalışmaktadırlar, der. Önceki nesiller zamanın ve mekanın kıymetini bilir, sevinmek, sevinç, mutluluk ve huzuru doyasıya yaşarlardı, şimdikiler ise her şeyden ve herkesten uzak yaşamayı tercihe diyor, der.

Bütün bunları anlatınca torunun torunu okuduğu Fransızca kitabı bir anlığına bırakarak dışarı kelebek toplamaya çıkacağını söyler. Yaşlı kadın da torunuyla beraber gider. Bir müddet sonra kelebek görürler ve yakalamak isterler. Biri sarı, biri siyah olan bu kelebeklerin renklerinin uğursuz olduğu inanışı devam ettiği için kelebekleri serbest bırakırlar.

Elleri boş olarak eve geri dönen yaşlı kadın ve torununun torunu yine çaresizce pencerenin kenarına geçerler. Yaşlı kadın pencereden dışarıyı seyretmeye devam eder. Torunun torunu ise yarım bıraktığı Fransızca kitaba devam eder. Sevincin ne kadar yakın ve ne kadar uzak olabileceği endişeleriyle birlikte günleri yer bitirirler.

Bahar ve Kelebekler isimli eserin kahramanları şu şekildedir:

*Yaşlı Kadın

*Yaşlı Kadının Torunun Torunu

Bahar ve Kelebekler Kitap Özeti ve Kahramanları Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. tuğba dedi ki:

    Selam ödev siteniz valla çok güzel, 2 artı aldım Bahar ve Kelebekler Kitap Özeti ve Kahramanları vardı, buradan baktım, hem de çok iyi anladım, teşekkürler. anlamayan varsa aklında sorun vardır ha ha ha :)

  2. ceyda kurt dedi ki:

    harika bir kitap mutlaka okuyun

Yorum Yaz