Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Kasım 2020

Ferman Kitap Özeti Konusu ve Kahramanları Kısa

Aşağıda ferman kitap özeti konusu ve kahramanları kısa kısaca olarak ele alacağız.

Ferman isimli eserin konusu şu şekildedir:

Bu eser, çok ince bir işleyiş özelliğine sahip olarak 16. yüzyıl Osmanlı Devleti döneminin askeri yönden durumunu ele alan ve insanların sosyal hayatlarıyla birlikte askeri vazifelere olan bağlılığı, devlet ve millet şuuru, vatan ve din anlayışlarının olgunluğu üzerinde duran bir eserdir.

Bir askerin vatanına olan bağlılığı nispetinde yaptığı fedakarlıkları ve göze aldığı tehlikeleri anlatırken uğradığı iftiralar karşısında nasıl hareket ettiğini konu edinen bir hikayedir.

Ferman isimli eserin özeti şu şekildedir:

Zigetvar Seferi’ne çıkan Osmanlı Devleti, ordularıyla birlikte hareket ederken çok büyük fırtınalar atlatarak yoluna devam etmeye çalışmaktadır. Birçok paşa, padişahın etrafında yolculuğun bir cihat seferi olarak kazasız tamamlanmasını ve Zigetvar’ın fethedilmesini istemektedir.

Macaristan topraklarına girildiğinde koca Osmanlı ordusunun dinlenme, iaşe, hususi ihtiyaç gibi ihtiyaçlarının karşılanması adına dinlenmek icap eder. Yolda birçok fırtına, tipi, yağmur, boran olduğu için orduda bir takım aksaklıklar da meydana gelmiştir.

Tosun Paşa isimli bir asker bütün bu aksaklıkları tamamlamak ve padişaha eksiksiz görünmek için çırpınmaktadır. Bu sırada otağının kurulması için gerekli araç ve gereçlerin olmadığını çıkan bir fırtınada kaybolduğunu söyler. Bu durum karşısında çok endişelenir ve hayıflanmaya başlar.

Hemen telaşla sağa sola haber salar ki koca ordu içinde belki otağ kurmak için teçhizat bulunabilir. Ne yaptılarsa bulamazlar. Bu durum çok geçmeden padişahın kulağına gider. Vaziyet anlaşılır. Behemehal duruma el konur. Tosun Paşa’ya da Niş’e gitmesi için acil olan bir ferman verilir.

Ferman yerine ulaşsın diye Tosun Paşa gece gündüz demeden ve hiç dinlenmeden atını sürer. En kısa sürede Niş’e varır. Huzura çıkmadan önce dinlenmek ister. Bir handa sabahlar. Rüyasında emirlere karşı geldiğini fermanı hemen vermesi gerektiğini görür.

Uyandığında ferman ona iyice yük olur. Açıp okumak isteği artar. Dayanamaz ve zaten biraz zarar görmüş fermanı açar. İdam emrinin yazılı olduğunu görür ve şaşırır. Anlam veremez ama ne pahasına olursa olsun fermanı ulaştırır.

Huzura çıktığında ferman okunur, kimse buna anlam veremez. Tosun Paşa, Niş emirinin araya girerim sulh yaparız gibi vaatlerine kulak asmaz. Emri yerine getir yoksa ben emre uymayanın kellesini alırım der. Böyle olunca Tosun Paşa kellesinden olur. Uğradığı iftiralar nedeniyle canından olan Tosun Paşa devlete bağlılığı ve padişaha hürmeti ile dilden dile dolaşmaya ve herkes tarafından konuşulmaya devam eder.

Ferman isimli eserin kahramanları şu şekildedir:

*Bayram Bey

*Cafer Ağa

*Eğri Abdizade Mahmut Çelebi

*Feridun Bey

*Kazasker Perviz Bey

*Salih Ağa

*Sokollu Mehmet Paşa

*Tosun Paşa

*Zal Mahmut Paşa

*Zigismond

Ferman Kitap Özeti Konusu ve Kahramanları Kısa Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. betül dedi ki:

    merhaba arkadaşlar, Ferman Kitap Özeti Konusu ve Kahramanları Kısa ödevim için kullandım, ben Tokat birincisi betül hem güzel hem de çalışkanım, tembelleri sevmem.

Yorum Yaz