Web sitemize hoşgeldiniz, 29 Mayıs 2022

Hat ve Hattatlık Nedir Kısaca Anlamı

Aşağıda hat ve hattatlık nedir kısaca anlamı kısaca olarak ele alacağız.

Yazı sanatı, İslam harflerinin en iyi şekilde yazılması ve Kur’an-ı Kerim eksenli bir yazı güzelliğinin sağlanması amacıyla ortaya çıkmıştır. Yazı sanatı, davranış, duygu ve düşüncelerin yazıya aksettirilmesi yoluyla oluşmaktadır. Hat sanatı da İslam harfleriyle yazılan yazıların estetik kaygılarla farklı desenlerde ve özelliklerde yazılmasıdır.

Hat sanatı, daha çok İslam harflerini kullanan yani alfabeye sahip olan milletlerin üzerinde durduğu bir yazı sanatı olarak bilinmektedir. Hat sanatı, ülkemizde ve özellikle Mısır illerinde oldukça fazla gelişmiştir. Hat sanatının en iyi örnekleri Türk örnekleri olarak ortaya çıkmıştır. Çünkü bin yıllık bir tarihle İslam harflerinin kullanılması ve değişik yazı çeşitlerinin oluşturulması mümkün olmuştur.

Hat sanatı ile uğraşan kimselere hattat denir. Hattatlar, yazı sanatını en iyi şekilde meydana getiren kişiler olarak bu alanda özel ihtisas kazanmış kişilerdir. Hattatlık, emek isteyen, mesai isteyen ve zaman isteyen bir iştir. Bu bir meslek olarak yapılmaktadır.

Matbaanın bulunmasından önce yazma eserlerin istinsah edilmesi yani kopyalanması konusunda hattatlar vazife yapmaktaydı. Yine de günümüzde bilgisayar sistemleri sayesinde çoğaltma işlemleri yapılsa da özel yazılar yine özel kişilerin elinden çıkan yazılar olarak bilinmektedir.

Hat ve hattatlık sanat olarak kabul edilmektedir. Geleneksel sanatlar arasında yer alan hat günümüzde de revaçta olan sanatlardan biridir.

Hat ve Hattatlık Nedir Kısaca Anlamı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Damla dedi ki:

    Selam herkese bu eğitim sitesi inanki çok hoşuma gitti, teşekkürler, Hat ve Hattatlık Nedir Kısaca Anlamı tam istediğim gibi olmuş, her yazıyı beğenmem, çok zor beğenen birisiyim, ona göre anlayın değerinizi.

Yorum Yaz