Web sitemize hoşgeldiniz, 01 Aralık 2020

İbnü’l Heysem Neyi İcat Etti Buldu?

Aşağıda İbnü’l heysem neyi icat etti buldu kısaca olarak ele alacağız.

İbnül Heysem el Hasan, batıda bilinen ismiyle Alhazen 10. yüzyıl en büyük ve en değerli bilim insanlarından biri olarak mekanik, optik ve diğer fizik alanlarında ve mühendislik bilimlerinde yaptığı çalışmalar, araştırmalar ve buluşlar ile adından sıkça söz ettirmiştir.

Daha çok Ortdadoğu topraklarında tanınan ve bütün dünyaca meşhur olan İbnül Heysem, optik alanında yaptığı çalışmalarla tarihe geçen neredeyse tek gerçek bilim insanı kabul edilmektedir. Mercekler ve aynalar üzerinde yaptığı titiz teknik çalışmalar sonucunda buluşlara imza atmıştır.

İbnül Heysem, fotoğraf makinesini ve kamerayı bulan ilk kişi olma unvanına sahiptir. İbnül Heysem titizlikle geliştirdiği ve koruduğu teknik bilgilerin ışığında mercekler üzerindeki çalışmalarını ve araştırmalarını tamamlayarak fotoğraf makinesini bulmayı başarmıştır.

İbnül Heysem’in, Kitabül Menazır isimli yedi ciltlik optik hakkında yazdığı eseri bulunmaktadır. Bu eserde en temel teknik çalışmalarını ve bilgilerini sunmayı başararak gelecek nesillere ilham olmayı başarmıştır.

Mühendislik bilimleri alanında da çalışmalar yaparak bazı önemli nehirlere barajlar da yapmıştır. Bunlardan biri de Nil Nehri’ne yaptığı baraj olarak bilinmektedir.

Bilimsel yöntemleri hassasiyetle kullanmayı tercih eden ve bu bakımdan gerçek bilim insanı kabul edilen İbnül Heysem, kamera üzerinde de çalışmalar yapan biri olarak günümüz teknolojilerine temel oluşturmuştur.

İbnü’l Heysem Neyi İcat Etti Buldu Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. İpek dedi ki:

    sadece ve kısa yazılmış, İbnü’l Heysem Neyi İcat Etti Buldu? süper beğendim, ödevim hemencecik bitti, tabi çalışkan olmam ayrı bir konu.

Yorum Yaz