Toplumun Sağlık Düzeyini Belirleyen Ölçütler Nelerdir?

p16

Bu yazımızda toplumun sağlık düzeyini belirleyen ölçütler nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Sağlıklı yaşamak insanın doğal hakkıdır. Bu nedenle insan hakları kapsamında yer almaktadır. Sağlıklı yaşamanın bazı şartları vardır. Beslenme, temizlik, spor bu şartlardan bazılarıdır. Sağlık düzeyinin gelişmesi de bunlara bağlıdır. Ayrıca sağlık düzeyinin belirlenmesinde de bazı ölçütlerden yararlanılır.

Toplumun sağlık düzeyinin belirlenmesinde ortalama insan ömrü, sağlık kurumu sayısı ve ilaç kullanım oranları etkilidir. Ayrıca, doğum ve ölüm oranı, nüfus artış hızı, ortalama insan yaşı ve doğurganlık da sağlık düzeyinin belirlenmesinde kullanılan ölçütlerdendir.

İnsan ömrünün kısalmasının mümkün olduğu gibi uzamasının da mümkün olduğu bilinmektedir. Beslen alışkanlıkları ve zararlı maddelerden korunmayı da içine alan temizlik şartları insan ömrünü uzatmaktadır. Ayrıca bir toplumdaki sağlık kurumu sayısı ne kadar fazla olursa o kadar sağlık hizmeti etkili olacağından kurum sayısı da sağlık düzeyi için gerekli bir ölçüttür. Fakat sağlık kurumlarının sayısından çok ulaşılabilirliği ve etkin müdahale yöntemleri sağlık düzeyini belirler.

Sağlık kurumlarının baskılarından arındırılmış, ilaç denizinde boğulmaktan kurtularak yapılan değerlendirmeler kapsamında ilaç tüketim oranı da sağlık düzeyini belirler. İlaç tüketimi bilinçli olduğunda işe yarar. Her hastalık sonucunda ilaç almak doğru değildir. İlaç tedavi amaçlıdır ve geçici bir süreci kapsamaktadır. Bu nedenle etkili olduğu yeri uzmana sorup kullanmak gerekir.

Bunlarla beraber toplumdaki doğurganlık oranı, her türlü sağlık sorunlarının üzerinde doğum kontrollerinden arındırılmış biçimde saf ve doğal haliyle sağlık düzeyini belirler. Doğumlar ne kadar başarılı olursa sağlık düzeyi o kadar artar. Nüfusun ortalama yaşı, beslenme şekilleri ve sağlık hizmetlerinin uygulanması ile artmaktadır. Bu da sağlık düzeyini etkileyen bir başka ölçüttür.

Toplumun Sağlık Düzeyini Belirleyen Ölçütler Nelerdir Konusunda Düşüncelerinizi Paylaşabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.