Demiryolu Rayları Döşenirken Rayların Arasında Boşluklar Bırakılmasının Nedeni

p11

Bu yazımızda demiryolu rayları döşenirken rayların arasında boşluklar bırakılmasının nedeni kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Açık alanlarda yapılan bütün yenilik ve değişikler mevsimler geçişlerin sonucunda oluşabilecek bilimsel nitelikteki somut olayların tehdit ve tehlikesine karşı önlemler alınarak yapılmaktadır. Mevsim geçişlerinde açık alanlarda bulunup sıcaklık farklarından etkilenebilecek maddelerin bu etkilere göre dizayn edilmesi amaçlanır.

Mevsim geçişlerindeki sıcaklık farklılıkları genleşme ve büzüşme gibi bilimsel olaylara maruz kalırken teknik aksaklıklara neden olabilir. Bu nedenle yapılan birçok değişiklik ve yenilik bu olayların sebeplerinin ve sonuçlarının analizi sonucunda yapılır.

Ray hatları döşenirken, raylar arasında boşluklar bırakılır. Bu trenin ray üzerinde rahatça hareket edebilmesi içindir. Bununla beraber hareket enerjinin sonucunda açığa çıkan ısı raylarda bir takım fiziksel değişiklere de neden olur. Bu değişiklik sıcaklık farkında dolayı rayların genleşmesidir.

Genleşen rayların ölçüleri kayar, trenler hareket edemez veya raydan çıkar ve facialar yaşanır. Bu nedenle raylar arasında boşluklar bırakılır ki genleşme yaşanacağı zamanlarda ölçüler bozulmasın ve facialar yaşanmasın.

Genleşme olayı, sıcaklık farkından dolayı maddenin kinetik enerjinin artıp taneciklerin birbirinden uzaklaşma olayıdır. Bu nedenle eğer ray üzerinde gerçekleşirse raylar uzar. Bu uzama miktarı rayların fiziksel yapısını bozar. Bu da bir tehlike doğurur.

Genleşme olayının tehditine karşı bir tedbir olan raylar arası mesafenin bırakılması hayati bir çözüm olarak ortaya çıkmıştır.

Demiryolu Rayları Döşenirken Rayların Arasında Boşluklar Bırakılmasının Nedeni Konusunda Düşüncelerinizi Paylaşabilirsiniz.

1 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.