Nüfus Yoğunluğunu Etkileyen Beşeri Faktörler Nelerdir?

s11

Bu yazımızda nüfus yoğunluğunu etkileyen beşeri faktörler nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Nüfus yoğunluğu tarihte daha az ama günümüzde daha çok sebepten oluşmaktadır. Nüfus yoğunluğu, bir bölgede yaşayan insanların o bölgenin yüz ölçümüne oranla oluşturduğu kalabalıktır. Türkiye’de en yoğun nüfuslu bölgeler Batı’da yer almaktadır. Ege ve Marmara nüfus yoğunluğunun en çok olduğu bölgelerdir.

Nüfus yoğunluğunu etkileyen insan kaynaklı yani beşeri faktörler, tarım, turizm, sanayileşme, ulaşım ve yeraltı kaynaklarıdır.

Tarımın etkinliği, toprakların tarıma elverişli olduğu bölgelerde insanların tarıma bağlı hayat yaşamasının sonucunda nüfus yoğunluğunun yaşanmasıyla oluşur. Tarıma elverişli verimli araziler üzerinde, su kaynakları etrafında tarımla uğraşan insanlar yaşamaktadır. Bu da o bölgelerde nüfus yoğunluğunun oluşmasına neden olmaktadır.

Turizm, bir bölgede oluşan tarihi sosyal ve kültürel dokunun ve iklimsel özelliklere bağlı olarak faaliyetlerin insanlar için cazibe merkezi oluşturması sonucunda etkili olmaktadır. Bu bölgelerde insanlar nüfus yoğunluğu oluşturur. Bu yoğunluk geçici veya kalıcı olabilir.

Sanayileşme, makineleşmenin etkisiyle üretimin artması sonucunda sanayi yatırımları artış göstermiştir. Sanayi yükseltinin az olduğu, ulaşımın kolay olduğu bölgelerde kurulur. Bu bölgeler makinelerle birlikte insan iş gücünden de faydalandığı için geçim kaynaklı insanların nüfus yoğunluğu oluşturduğu yani kalabalıklaştığı yerlerdir.

Ulaşım, ulaşım imkanlarının geniş ve kolay olduğu bölgeler insanların yaşamak için en çok tercih ettiği bölgelerdir. Bu nedenle nüfus yoğunluğu bu bölgelerde yaşanır.

Yeraltı kaynakları, insanlar için bir geçim kaynağı da oluşturduğu için bu kaynakların bulunduğu yerler insanların yerleşimine açılmıştır. Bu nedenle nüfus yoğunluğu fazladır.

Nüfus Yoğunluğunu Etkileyen Beşeri Faktörler Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.