Boy Hesabı Nasıl Yapılır

Çevremizde birçok insanın uzun, birçok insanın orta boylu, birçok insanın ise kısa boylu olduğunu görmekteyiz. İnsanların birbirleri ile boyları yakın olabilirken, aynı zaman da birbirlerinden çok da farklı olabilmektedir. Boyun uzun ya da kısa olması genetik ile ilgilidir. Bir insanın boyunun belirlenmesinde anne ve babadan alınan genler rol oynamaktadır. Peki boy hesabı nasıl yapılır? Anne ve babadan alınan genler boyumuzu ne şekilde etkiler? Bu sorunun yanıtına ulaşmak ya da boy hesabı ile alakalı daha kapsamlı bilgi edinmek için, yapmış olduğumuz bu çalışmayı incelemenizi tavsiye ediyoruz.

İnsanların boyları anne ile babadan alınmış olan genler ile ilgili olup, anne ve babanın boyları ile doğru orantılı olmaktadır. Baskın genlerin kendisini göstermesi ile bir insanın boyu kısa ya da uzun olabilir. Anne ve babanın genlerinin yanı sıra boy üzerinde beslenmek ve yapılan faaliyetler de önemli etkenler arasında yer alır.

İnsanların boylarının uzun olmasında süt ve süt ürünlerini kullanmış olmak etkilidir. Süt ve süt ürünlerini en iyi şekilde kullanan kişilerin boyları uzun olabilir. Bir insanın boyunun belirlenmesinde anne ve babanın genleri etkili olsa da kimi zaman nadir olarak bu genlerin ortaya koyduğu orandan daha farklı bir sonuç ile karşı karşıya kalınır.

Anne ve babanın sahip olduğu boy uzunlukları dikkate alınarak çocukların boyları hesaplanabilir. Erkekte; anne ve babanın boy uzunluğu toplanır 13 ekleyerek 2 ye bölünür. Kızda ise anne ve babanın boy uzunluğu toplanır 13 eksiltilir ve 2 ye bölünür. Ortaya çıkan sonuçlar olabilecek en uzun boyu gösterir.

Boy Hesabı Nasıl Yapılır Adlı Yazımız Hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Bize Yazabilirsiniz.

1 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.