Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Temmuz 2021

Tek Taşla Duvar Olmaz İle İlgili Kompozisyon

Bu yazımızda tek taşla duvar olmaz ile ilgili kompozisyon kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Toplumun birlik ve beraberlik içinde yaşamasını sağlayan değerler ve tutumlar bulunmaktadır. Toplumda huzur ve barışın teminatı, bir ve beraber olmaktan, birlik için çözümün bir parçası olarak sorunların üstesinden gelmekten geçer.

Bu bakımdan toplumun etnik yapısından çok ortak kültürü ve kültür varlığı önemlidir. Dil, din, tarih toplumun birlikte olma güdülerini pekiştirir.

Tek taşla duvar olmaz derken de birlik ve beraberlikten bahsedilmektedir. Bu sözdeki duvardan kasıt, yapmak, başarmak, inşa etmek, üstesinden gelmek, üretmek, sunmak anlamlarına gelmektedir. Bunları gerçekleştirmek için de insanların yine kendi içlerindeki cevheri ortaya çıkarması gerekir.

Taş duvar örneğinde, taş, duvarın bir parçasıdır. Taş duvarın bir parçası olarak artık ona ait olmaktadır. Duvarın da tek bir taşla inşa edilemeyeceği gerçeğinden birçok taşa ihtiyaç vardır. Bu nedenle sağlam bir duvar, bir araya gelen taşlardan yapılmaktadır.

Toplumda da insanların bir araya gelerek, birçok zorluğun üstesinden gelmek, birçok işi başarmak, başarılar ve zaferler elde etmek, üretmek, biriktirmek bakımından dayanışma içinde olması gerekir.

Toplumda dayanışma, paylaşma, yardımlaşma arttıkça sağlam duvarlar inşa edilmektedir. Böylece toplum birbirine daha çok kenetlenmektedir. Toplumun aynı değerleri paylaşarak aynı hedefe doğru yürümesi de bu şekildedir:

Tek taşla duvar olmaz. İnsan tek başına, ilişki kurmadan, yardım almadan, paylaşmadan toplumdaki varlığını sürdüremez ve kabul de ettiremez.

Tek Taşla Duvar Olmaz İle İlgili Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Elvin dedi ki:

  Tek taşla duvar olmaz atasözünün anlamı konusunu kompozisyon kalıbında çok güzel anlatmışsınız hem bu şekilde anlamını kavramak bence daha kolay ve daha anlaşılır olmuş.

  1. Anonim dedi ki:

   hiç güzel bir yorum değil bu

  2. Anonim dedi ki:

   güzel değil

Yorum Yaz