Web sitemize hoşgeldiniz, 03 Ağustos 2021

Bilinçli Tüketici İle İlgili Kompozisyon

Bu yazımızda bilinçli tüketici ile ilgili kompozisyon kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Tüketmek, insani bir ihtiyaçtır. İnsan hayatının devam etmesini için tüketim temel ihtiyaçlar dahilinde gerçekleşir. Barınma, korunma ve beslenme insani ihtiyaçlardır. En temel ihtiyaçların gerçekleşmesi tüketme kültürünü ortaya çıkarır.

 

Etik olarak ihtiyaçlar temel, zaruri ve keyfi olarak çeşitlenir. Tüketme kültürünün oluşması ahlak olgusuyla ilgilidir. Ahlak ve kültür bilgisi bilinçli tüketme durumunu ortaya çıkarır. Bilinçli tüketici, tüketici haklarının farkında olan kişidir.

Bilinçli tüketici, üretim ve tüketim faaliyetlerinin farkında, hukuki haklarını elinde bulunduran, haklarını savunan ve koruyan kimsedir. Bilinçli bir tüketicinin tüketim aşamasında dikkat etmesi gereken şartlar vardır.

Bir ürünün üretim tarihi, tüketim tarihi, satış şartları, satış sonrası şartları bilinmesi gerekir. Evrensel tüketici hakları müşteriyi yani tüketiciyi mağdur etmeyecek, satıcıyı da mahcup ve mağdur etmeyecek şekilde düzenlenmiştir.

Tüketici haklarının bilinmemesi durumunda, tüketiciye bildirilmesi gerekir. Tüketici satın alacağı ürünün özelliklerini ve hukuki şartlarını bilmeli ya da öğrenmelidir. Satın alacağı şeyi görmeden teslim alırken, inceleme fırsatının hakkı olduğunu bilmelidir.

Bununla beraber tüketici haklarında satın alınan bir ürünün evvelinde imza atmak, tahattüt gerçekleştirmek hukuki değildir.

Üretim, tüketim yasal olarak devletin ortaya koyduğu hukuk sistemleri tarafından güvence altında bulunmaktadır. Bunun aksinde her iki tarafta suçlu ya da mağdur olabilir. Tüketici, haklarının mesuliyetini bildiği ölçüde haklıdır. Üretici ya da satıcı sahtekarlık yapmadığı ölçüde muteberdir.

Bilinçli Tüketici İle İlgili Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Şila dedi ki:

    Bilinçli bir tüketici ile ilgili yazdığınız bu yazıyı okuyan her tüketici insan bilinçli bir tüketici olması gerektiğini anlayabilir. Bence yazınız çok bilgilendirici ve müthiş bir yazı olmuş.

Yorum Yaz