Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Temmuz 2021

İstanbul’un Fethi İle İlgili Kompozisyon

Bu yazımızda İstanbul’un fethi ile ilgili kompozisyon kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İstanbul binlerce yıllık bir şehirdir. Binlerce yıldır da medeniyet ve uygarlıklara ev sahipliği yapmıştır. Başkent olarak bütün dünya ülkelerinin dikkatini çekmiştir. İstanbul, birçok medeniyetin hakimiyetine, birçok uygarlığın denetimine geçmiştir.

İslam ve İstanbul arasındaki ilişki Peygamber (a.s.)’ın İstanbul’un fethine dair yaptığı müjde ile başlamaktadır. Böylece İslam orduları İstanbul’a yönelmeye başlamıştır. Farklı din ve mezheplerin elinde bulunan, farklı kültürlerin bir arada yaşadığı İstanbul, birçok kez fethedilmek istenmiştir.

İstanbul’un fethedilmesi arzusu ve Peygamber’in methine mazhar olma gayreti İstanbul surlarının dibinde sahabelerin kabirlerinin olmasını sağlamıştır. İstanbul’un fethi yaklaşık 900 sene sonra Osmanlı Devleti zamanında gerçekleşmiştir.

29 Mayıs 1453 yılında Sultan II. Mehmed tarafından kuşatılan İstanbul, son defa kuşatılarak tam 52 gün süren kuşatmanın ardından da fethedilmiştir. İstanbul’un fethedilmesiyle birlikte, şehir yağmalanmamıştır. Geri hizmettekilere zarar verilmemiştir. Kadın, çocuk ve ihtiyarlara karışılmamıştır.

Esnaf, filozof, din adamı gibi kişilere karışılmamıştır. Şehir yakılıp, yıkılmamıştır. Bu nedenlerle de İstanbul, yüzlerce senedir farklı din, mezhep ve kültürlerin, farklı etnik grupların barış ve huzur içinde yaşadığı yer olmuştur.

İstanbul’un fethiyle Doğu Roma’nın fethin tamamlanırken, Ortaçağ kapanıp Yeniçağ açılmıştır. 21 yaşındaki Sultan II. Mehmet, Fatih unvanını alarak Peygamber (a.s.)’ın methine mazhar olmuştur. İstanbul, Müslümanlar için çok şey ifade etmektedir. İstanbul, Osmanlı Devleti’nin payitahtı olarak 500 sene dünyanın yönetildiği yer olmuştur.

İstanbul’un Fethi İle İlgili Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Alp dedi ki:

    Ya kompozisyon sınavı olucaz çok işime yaradı -.-

  2. feride dedi ki:

    çok iyi ya istanbul’un fethi hakkında kompozisyon yazdım öğretmen kesin 100 verecek.

Yorum Yaz