Web sitemize hoşgeldiniz, 30 Kasım 2020

Tamburi Cemil Hayatı ve Eserleri Hakkında Bilgi

Aşağıda Tamburi Cemil hayatı ve eserleri hakkında bilgi kısaca olarak ele alacağız.

Tamburi Cemil Bey, 1871 yılında dünyaya gelmiştir. Eğitim ve öğretim hayatının ardından Hariciye Nezareti’nde memurluk yaparak devlet görevinde bulunmuştur. Çocukluk yaşlarından itibaren musikiye ilgi duymaya başlayarak çeşitli enstrüman aletlerine merak salmış ve onları çalmaya koyulmuştur.

Keman, kemençe, tambur çaldığı musiki aletleri arasında yer almaktadır. Özellikle batı notaları üzerinde de çalışmalar yaparak kendini birçok alanda geliştirmeyi başarmıştır. Bir virtüöz olmayı başararak tambur alanında ihtisas elde ederek çok iyi besteler ortaya koymuştur.

Son dönem Osmanlı musikisinde tambur, keman, kemençe gibi yaylı çalgılar üzerinde olağanüstü bir saz bilgisine ve başarı kazanmış ve çok ünlü besteler de ortaya koymuştur. Yüz ellinin üzerinde plak doldurduğu ve yüzün üstünde plaklarda tambur ile musiki icra ettiği bilinmektedir. Kırka yakın bestesi bulunan Tamburi Cemil Bey, sürekli olarak sanat icra etmek ve musiki üretmek ile hayatını devam ettirmiştir.

Birinci Dünya Savaşı sıralarında 1916 yılında genç denebilecek yaşlarda vefat etmiştir. Bestelerindeki girift ve dokunaklı sözler, günümüzde de  hala etkisini korumaktadır. Tamburu ile meşhur olan Cemil Bey’in eserleri içinde bulunduğumuz yıllarda da büyük bir hayranlık ve ilgiyle takip edilmekte ve eserleri hala ilk günkü gibi dinlenilmektedir. Tamburi Cemil Bey bir üstad olarak kabul edilmektedir.

Tamburi Cemil Hayatı ve Eserleri Hakkında Bilgi Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Belinay dedi ki:

    Merhaba herkese bu eğitim sitesi inan ki hayran bıraktı, sayenizde 100 aldım Tamburi Cemil Hayatı ve Eserleri Hakkında Bilgi Ödevimi yazdım bitirdim, on numara beş yıldız oldu. bu yazıyı hazırlayanlara teşekkürler, yakışıklı erkeklere selamlar :)

Yorum Yaz