Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Temmuz 2021

Psikolog Olmak İçin Yapılması Gerekenler Hangi Okulları Okumalıyız?

Bu yazımızda psikolog olmak için yapılması gerekenler hangi okulları okumalıyız kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Psikoloji, ruh bilimi olarak bilinse de aslında davranış bilimidir. Canlıların davranışlarını inceler. İnsanlarda duygu ve düşüncenin davranış olgunluğuna geçme boyutunu öncesiyle ve sonrasıyla analiz etmektedir.

Psikoloji ile uğraşan insanlara psikolog denir. Psikolog olmak için lisans elde etmek gerekir. Psikoloji, sözel bölümüne ait sosyal bilimler dallarından biridir. Sosyal bilimler alanında psikoloji en revaçta olanıdır. Psikoloji ile birlikte sosyoloji ve antropoloji de yaygındır.

Psikolog olmak için, ortaöğretim kademesinde sosyal bilimler seçilmelidir. Merkezi sınavlardan ilgili sınavlara girilerek yeterli puan ve sıralama elde edildikten sonra Fen ve Edebiyat Fakülteleri’ne kayıt yaptırmaları gerekir.

PDR ve Psikoloji birbirinden ayrılmaktadır. PDR, Eğitim Fakülteleri’nde bulunan bölümdür. Psikiyatri de Tıp Fakültesi bölümlerindendir.

Psikolojide, eğitim süresi dört yıldır. Genel kültür ve yetenek, temel mantık, aritmetik yetenek, çağdaş ve geleneksel psikoloji, modern psikoloji alanlarında çeşitli kredili derslerle lisans eğitimini tamamlamak mümkündür.

Psikologlar, klinik psikoloji üzerinde lisansüstü eğitim gerçekleştirerek hastanelerde de görev yapabilirler. Uzman klinik psikologların ilaç yazma yetkisi de bulunmaktadır. Bu nedenle psikoloji sürekli geliştirilebilir bir bölümdür.

Psikologlar, insanların sorunlarına çözüm üretmek için zihin, akıl, hafıza, ruh sağlığının davranışa olan etkisini araştırarak yöntemler geliştirirler. Sosyal bilimler açısından deneyselliğin en fazla uygulanabilir olduğu bölümlerden biridir. Psikologların iş imkanları özel ya da kamu dairelerinde oldukça fazladır.

Psikolog Olmak İçin Yapılması Gerekenler Hangi Okulları Okumalıyız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Eda Nur dedi ki:

  Ben de bu bölümü okudum gerçekten de bu yazıda nesnel ve yararlı bilgilere yer vermişsiniz çünkü hepsi doğru bilgiler bence psikolog olmak için kpss sınavına gireceğim. Tüm arkadaşlarıma başarılar dilerim.

  1. Gülçin dedi ki:

   Merhaba bende psikolog olmak istiyorum acaba Anadolu lisesi okursam sözel mi seçmem eşit ağırlık mı seçmem gerekiyor bi bilginiz var mı şimdiden teşekkür ederim

   1. Kardelen dedi ki:

    Sözel seçmen gerek

    1. efsa dedi ki:

     eşit ağırlık seçilmeli diye biliyorum

Yorum Yaz