Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Mayıs 2019

Peygamberimizin Medine’ye Hicret Edince Mekkelilerle Medinelileri Kardeş Yapmasının Amacı Nedir?

Aşağıda Peygamberimizin Medine’ye hicret edince Mekkelilerle Medinelileri kardeş yapmasının amacı nedir kısaca olarak ele alacağız.

Mekke dönemi kurucu dönem olmasına rağmen en zor geçen yılların yaşanmasına neden olmuştur. Mekkeli müşrikler sürekli olarak Peygamber a.s.’ı ve O’na iman edenleri tahkir etmişler ve onlara eziyet etmişlerdir. Bunun sonucunda o dönemde Yesrip’in İslam beldesi olması adına sahabilerini göndermiştir.

Yesrip’te Evs ve Hazrec kabileleri arasında kavgalar yaşanmaktaydı. Birçok sahabi orada İslam’ı tebliğ ederek bu kabileleri barıştırmıştır. Ardından hicret yolculuğu yaşanmıştır. Hicret edenlere muhacir, onları karşılayıp da Medine’de yardımcı olanlara ensar denmektedir. Mekkeliler ve Medineliler kardeş olmuştur. Bunun amacı İslam’ın yayılmasını kolaylaştırmak ve barışı sağlamaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. özlem dedi ki:

    selam arkadaşlar okul siteniz cidden hayran edici, deftere geçirdim, Peygamberimizin Medine’ye Hicret Edince Mekkelilerle Medinelileri Kardeş Yapmasının Amacı Nedir? çok güzel olmuş, her yazıya yorum yazmam beğendiğim için yazdım.

  2. Anonim dedi ki:

    sizin sayenizde ödevimi kolayca yaptım teşekkür ederım:)

Yorum Yaz