Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Kasım 2020

Osmanlı Devleti’nin En Önemli Giderleri Arasında Sağlık, Eğitim, Bayındırlık ve Diyanet Gibi Harcamaların Görülmeyişinin Nedenini Açıklayınız.

Aşağıda Osmanlı Devleti’nin en önemli giderleri arasında sağlık, eğitim, bayındırlık ve diyanet gibi harcamaların görülmeyişinin nedenini açıklayınız kısaca olarak ele alacağız.

Osmanlı Devleti’nde vakıf hizmetleri sağlık, eğitim, bayındırlık ve din işleri bakımından yürütülmektedir. Vakıf hizmetlerinin genelde bu alanlarda yapılması harcamaların devlet kanalıyla olmadan sivil toplum eliyle gerçekleşmesi anlamına gelmiştir.

Osmanlı Devleti’nde vakıf teşkilatlarının oldukça köklü olması ve vakıf memurlarının titizlikle çalışması, vakfeden kişilerin bütün her şeyi düşünmesi sağlık, eğitim ve bayındırlık gibi önemli hizmetlerin görülmesini sağlamıştır. Böylece devletin ve toplumun kalkınması söz konusu olmuştur. Vakıfların devletin ve toplumun kalkınmasındaki etkisi Osmanlı Devleti’nde, devletin son senesine kadar görülmüştür. Günümüzde de Osmanlı Devleti vakıfları bulunmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Yonca dedi ki:

    çok iyi ya, Selam bu site inanılmaz çok iyi, öğretmen beğendi Osmanlı Devleti’nin En Önemli Giderleri Arasında Sağlık, Eğitim, Bayındırlık ve Diyanet Gibi Harcamaların Görülmeyişinin Nedenini Açıklayınız. ödevimi tamamladım, ben okulun en güzel ve çalışkan kızıyım desem inanın ama kıskanmayın :)

Yorum Yaz