Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Kasım 2020

Osmanlı Devleti’nde Türkçenin Bilim Dili Haline Gelmesi İçin Yapılan Çalışmalar Nelerdir?

Aşağıda Osmanlı Devleti’nde Türkçenin bilim dili haline gelmesi için yapılan çalışmalar nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

Osmanlı Devleti’nde Türkçe resmi dil olarak kabul edilmiştir. Türkçenin gelişmesi ve yaygınlaşması için çeşitli politikalar da izlenmiştir. Eğitim ve kültür çalışmalarının temelinde dilin gelişmesi, öğrenilmesinin kolaylaştırılması gibi önemli çalışmalar da gündeme gelmiştir.

Osmanlı Devleti’nde Türkçe bilim dili olarak öne çıkmıştır. Bunun için Türkçe eser yazma zorunluluğu getirilmiştir. Türkçe eserlerin sayısı artmıştır. Tercüme eserlerin de sayısı artmıştır. Böylece Türkçeye önem verilerek bilim dilinin oluşması ve bunun yerleşik bir hale gelmesi sağlanmıştır. Türkçe geçmişten günümüze kadar gelişmesini sürdürerek varlığını korumuştur. Türkçe günümüzde de dünyanın en önemli dillerinden biri olmuştur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Selma dedi ki:

    Slm okul siteniz inanılmaz çok hoşuma gitti, 2 artı aldım, benim adım Selma, ben Osmanlı Devleti’nde Türkçenin Bilim Dili Haline Gelmesi İçin Yapılan Çalışmalar Nelerdir? yazısına 10 puan veriyorum çünkü hoca 100 verdi. :)

Yorum Yaz