Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Ocak 2021

Manda ve Himaye Fikri Kesin Olarak Nerede Reddedildi?

Aşağıda manda ve himaye fikri kesin olarak nerede reddedildi kısaca olarak ele alacağız.

Milli Mücadele yılları Türkiye tarihi açısından dönüm noktası olmuştur. Genelgelerin yapılması ve kongrelerin toplanmasının ardından meclisin açılması ve Ankara hükümetinin de kurulması cumhuriyete giden yolu oluşturmuştur. Bu dönemde en önemli direniş noktalarından biri de siyasi planda olmuştur.

Başka ülkelerin sömürgesi altına girme teklifi manda ve himayecilik olarak kesin bir şekilde Sivas Kongresi’nde reddedilmiştir. Böylece tam bağımsız bir mücadele verilmesi gerekliliği ile halk teşkilatlanmış ve Milli Mücadele milli kuvvetler yardımıyla da milli sınırların korunması şeklinde gerçekleştirilmiştir. Milli Mücadele’de Sivas ve Erzurum Kongreleri en önemli dönüm noktalarından birini oluşturmuştur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. cansu akın dedi ki:

    harika, Slm ödev sayfası gerçekten mükemmel, ellerinize sağlık Manda ve Himaye Fikri Kesin Olarak Nerede Reddedildi? ödevimi yaptım, bu arada okulun en güzel ve çalışkan kızıyım kıskanmayın :)

  2. sebile ölmez dedi ki:

    Selamlar siteniz ciddiyim iyi, ellerinize sağlık, benim adım sebile ölmez, ben Manda ve Himaye Fikri Kesin Olarak Nerede Reddedildi? ödevini çok beğendim öğretmen 100 verdi, beğenen yoruma gelsin. :)

Yorum Yaz