Web sitemize hoşgeldiniz, 30 Kasım 2020

Kut İnancının Türk Siyasi Hayatına Etkileri Neler Olabilir?

Aşağıda kut inancının Türk siyasi hayatına etkileri neler olabilir kısaca olarak ele alacağız.

Türklerin siyasi hayatında kut inancı İslam öncesi dönemlerde devletin siyasi gücünün oluşması, korunması, yerleşik hale gelmesi, devamlılık oluşturması bakımından faydalı olmuştur. Kut inancı, Türklerde devleti yöneten hakan ve hanedanın tanrı tarafından özel olarak seçildiğini ve bu görevin onlara özel olarak verildiğini ortaya koymaktadır.

Kut inancının siyasi olarak etkileri oldukça fazla olmuştur. Hükümdarların adil olması, hanedanın başına buyruk davranamaması, devletin kutsal kabul edilmesi, milletin devlete saygı göstermesi, birlik ve beraberliğin oluşması, herhangi bir hatada bu görevin geri alınacağı bilincinin oluşması kut inancının etkileri arasında yer almaktadır.

Kut inancı sayesinde güçlü devletler kuran Türkler, millet olarak birlik ve beraberlik içinde barış ve huzur ortamının sağlandığı toplumlar olarak varlıklarını sürdürmüşlerdir. Güçlü devletler, bilinçli toplum siyasi, askeri, iktisadi olarak daha da güçlü olunmasını sağlamıştır. Böylece uzun yıllar farklı coğrafyalarda nüfus çoğunluğu ve nüfuz etkisi göstermişlerdir.

Türk devletlerinde hanedan arası ülkeyi paylaşma, güçlü kılma, iktidar gücünün doğru kullanılması, devlet coğrafyalarının egemenliği, halkın güvenliği, ticaret yollarının geliştirilmesi gibi durumların yaşanmasını sağlamıştır. Kut inancının buradaki etkisi hanedan üyelerinin de kutsal bir görevle iş başında olduğunun bilincinin herkes tarafından çok iyi bilinmesidir.

Kut İnancının Türk Siyasi Hayatına Etkileri Neler Olabilir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Şeyma dedi ki:

    çok iyi ya, Slm bu ödev cidden hayran edici, teşekkürler Kut İnancının Türk Siyasi Hayatına Etkileri Neler Olabilir? ödevimi tamamladım, ben okulun en güzel ve çalışkan kızıyım desem inanın ama kıskanmayın :)

Yorum Yaz