Katvan Savaşı Kimler Arasında Yapıldı Tarihi Ve Önemi

Bu yazımızda Katvan savaşı kimler arasında yapıldı tarihi ve önemi kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Büyük Selçuklu Devleti’nin etkili olduğu 11. ve 12. yüzyıllarda devlet birçok savaşa girmiştir. Ahmed Sencer döneminde Selçuklu Devleti, Karahitaylar Devleti’ni kendine engel görünce savaş çıkmıştır.

Katvan savaşı 1141 yılında Katvan Çölü’nde gerçekleşmiştir. Savaş tarafları Karahitaylar Devleti ve Selçuklu Devleti’dir. Ahmed Sencer, savaş sonucunda yenilgiye uğramıştır. Savaş Katvan Çölü’nde Karahitaylar’ın zaferiyle sonuçlanmıştır.

Katvan Savaşı’nın ardından Büyük Selçuklu Devleti yıkılma vetiresine girmiştir. Devlet otoritesi zayıflamaya başlamıştır. Selçuklu Devleti çeşitli coğrafyalar üzerinde farklı devletlere ayrılma yoluna girmiştir. Devamında İran, Suriye, Türkiye Selçukluları gibi devletler de kurulmuştur.

Katvan Savaşı, Büyük Selçuklu Devleti’nin siyasi, idari, askeri ve iktisadi olarak zayıfladığını gösteren bir savaş olmuştur.

1 yorum

  1. Katvan savaşı tarihi diye ararken bu yazıyı buldum sadece tarihe bakacakken bu yazıyla bu savaş hakkında bilmediğim bir çok bilgiye de rastladım :) Gerçekten harika bir sitesiniz.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.