Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Temmuz 2021

Pasinler Savaşı Kimler Arasında Yapıldı Tarihi Ve Önemi

Bu yazımızda Pasinler savaşı kimler arasında yapıldı tarihi ve önemi kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Anadolu üzerinde tarih boyunca kilit rol oynayan birçok savaş yaşanmıştır. Bunlardan en önemlileri Bizans birlikleri ile Selçuklu birlikleri arasında gerçekleşmiştir. Yaklaşık bin sene önce gerçekleşen savaşlarda Türklerin galibiyetleri Anadolu’nun da Türkleşmesini sağlamıştır.

Pasinler Savaşı,

18 Eylül 1048 yılında Bizanslar ile Selçuklular arasında gerçekleşmiştir. Pasinler Ovası’nda gerçekleşen savaşta Anadolu’nun kapılarının anahtarlarını elde eden Türkler zaferle savaştan çıkmışlardır. Selçuklu Devleti Dandanakan savaşı ardından güç kazanarak Anadolu kapılarına dayanmıştır.

Tuğrul Bey’in akrabalarının komuta ettiği ordu, Bizans karşısında zafer kazanarak gücünü ispat etmiştir. Bizanslar, Akdeniz üzerinden Anadolu’ya dayanan Türklerin gücünü görmüştür. Savaş sabahtan akşama kadar sürmüştür. Bozkır taktiği ile düşman şaşkına uğramıştır ve zafer kazanılmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. berkay dedi ki:

    Elinize sağlık çok beğendim hemen pasinler savaşının önemi ödevimi bitirdim kalitenize belli oluyor.

  2. Pinhan dedi ki:

    Pasinler savaşı ile ilgili bilgi verdiğiniz bu yazıyı sınava çalışmak için kullandım. Bana çok yardımcı oldu. Sınavda çıkan Pasinler savaşı ile ilgili bütün soruları doğru cevapladım teşekkürler.

Yorum Yaz