Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Temmuz 2021

Malazgirt Savaşı Kimler Arasında Yapılmıştır Tarihi Ve Önemi

Bu yazımızda Malazgirt savaşı kimler arasında yapılmıştır tarihi ve önemi kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Anadolu tarihinde çok önemli savaşlar bulunmaktadır. Bu savaşların önemi, Anadolu’nun yurt olarak imar ve iskan edilmesinde etkili olmuştur. Bu savaşlardan biri de Malazgirt Savaşı’dır. Malazgirt Savaşı, Türklere Anadolu’nun kapılarını açmıştır.

Malazgirt Savaşı,

1071 yılında Malazgirt’te Büyük Selçuklu Devleti ile Bizans İmparatorluğu arasında gerçekleşmiştir. Büyük Selçuklu Devleti komutanı Alparslan, 50 bin kişilik ordusuyla Bizans İmparatorluğu’nun Diyojen komutasındaki 250 bin kişilik ordusunu yenmiştir.

Malazgirt Savaşı’nın ardından Anadolu’nun kapıları Türklere açılmıştır. Büyük Selçuklu Devleti Anadolu’nun batı kıyılarına kadar ilerlemiştir. Ülke coğrafyası Orta Asya’dan Avrupa yamaçlarına kadar uzanmıştır. 1071 Türklerin Anadolu’daki varlığı itibariyle bir milattır. Türkler Anadolu’yu imar ve iskan ederek yurt edinmiştir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Cansel dedi ki:

    Öğretmen derste Malazgirt savaşı hangi devletle yapıldı diye sorunca hemen bu siteden aradım ve cevabı buldum bir de üstüne konu ile ilgili bilgi sahibi oldum öğretmenin sorularına hemen cevap verdim :)

Yorum Yaz