Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Temmuz 2021

Tatlı Dil Her Kapının Anahtarıdır Kompozisyon

Bu yazımızda tatlı dil her kapının anahtarıdır kompozisyon kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İnsanlar, sosyal ilişkiler kurarak hayatlarına devam ederler. Bu nedenle de tanıdıkları tanımadıkları, samimi oldukları, olmadıkları birçok kişiyle diyalog kurarlar. Bu diyaloglar genelde saygı ve hoşgörü çerçevesinde kurulur. Öyle de olması gerekir.

İnsani değerlerin öncelendiği her zeminde, her insan değerlidir, diyerek hoşgörü ve tatlı dil kullanılmalıdır. Yumuşak huyluluk, ağır başlılık, hürmet etmek, değer vermek insani değerlerdir. Bu da ancak tatlı dili muhafaza etmekle mümkündür.

İnsanlar elbette hata eder, öfkelenir, kendine kaybeder. Fakat önemli olan tatlı dili mümkün olduğunca kullanmak ve insanlara değer vermektir. Karşınızda dünyanın en zalim insanı bile olsa, orta yolu bulmak adına değil, doğruyu söylemek adına tatlı dili kullanmalıyız.

Bu nedenle atalarımız, tatlı dil her kapının anahtarıdır, demiştir. Etkili iletişim, doğru kanalları kullanmak, doğru kelimeleri seçmek, incitmemek, zarar vermemek, saygı duymak, saygı duyulmasa da uygun bir dille izah etmek tatlı dilin özellikleridir.

İnsanlar, sosyal ilişkilerinde ne kadar saygılı ve hoşgörülü olurlarsa o kadar da tatlı dil kullanmak zorundadırlar. Çünkü kelimeler, insanın düşünce dünyasına doğrudan etki eder. Silahların bitiremediği savaşları, bir söz bitirirken, bazı sözler de insanın ölmesine bile sebep olabilir.

Yunus Emre, söz ola kese savaşı, söz olan kestire başı derken, tatlı dilin önemini vurgulamıştır. Yunus Emre ki bir halk adamıdır. Halkın değerlerini en iyi şekilde anlatmıştır.

Tatlı Dil Her Kapının Anahtarıdır Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Anonim dedi ki:

    Tatlının sesli harfi

  2. ikbal dedi ki:

    Tatlı dil her kapının anahtarıdır konulu kompozisyon ödevim vardı bu ama aklıma hiç bir şey gelmedi bu yazı öyle bir denk geldi ki tam da ödevim için yazılmış sanki :)

Yorum Yaz