Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Kasım 2020

İmece ile İlgili Deneme Yazısı

Aşağıda imece ile ilgili deneme yazısı kısaca olarak ele alacağız.

Yardımlaşma insani bir ihtiyaç olarak bir kültür haline gelmiştir. Özellikle bizim toplumumuzda ve diğer tarıma dayalı olan toplum tiplerinde yardımlaşma önemli bir yerde durmaktadır. Yardımlaşmanın gerekliliği her şeyden önce insanların birlikte hareket etmesi, beraber olması için önemlidir.

Özellikle taşrada, köylerde ve çiftlikler insanlar birlik ve beraberlik içinde yardımlaşma usullerini ve kültürünü gerçekleştirirken imece faaliyetleri yaparlar. İmece usulü çalışmak, el birliği etmek anlamına gelmektedir. El birliği, akıl birliği yapmak güç birlikteliğini sağlar ve bu da işlerin daha kolay çözülmektedir.

İmece usulü çalışmak, insanların birlik ve beraberlik içinde üretmesini, başarmasını ve çabalamasını sağlamaktadır. bunda toplum vicdanının manevi bir değer oluşturmakta ve insanların yardımlaşma içinde daha güzel bir dünyada yaşamasını sağlamaktadır.

Günümüzde imece usulü çalışmak belli bir yevmiye karşılığında yapılsa da yine de bazı yerlerde imecenin gönüllü olarak yapıldığı bilinmektedir. İmece sayesinde köylerde, taşralarda birlik ve beraberlik sağlanmakta huzur ortamı da oluşmaktadır.

Her şeyin imece ile yapılması zaman ve enerji tasarrufu sağlamak, maddi açıdan destek oluşturmak ve tasarruf etmek bakımından da gereklidir. Bu nedenle imece en değerli adetlerimizden biri olarak kültürümüzün de korunmasını sağlamaktadır. İmece her zaman gerekli olan bir değer olarak uygulanmalıdır.

İmece ile İlgili Deneme Yazısı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. merve özkaynak dedi ki:

    harika, Merhaba herkese bu ödev süper ötesi iyi, ödevimde kullandım İmece ile İlgili Deneme Yazısı ödevimi yaptım, bu arada okulun en güzel ve çalışkan kızıyım kıskanmayın :)

Yorum Yaz