Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ekim 2021

İmdadiye Vergisi Nedir Kısaca

Bu yazımızda imdadiye vergisi nedir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Osmanlı Devleti geniş coğrafyalar üzerinde çok kültürlü bir halka devletlik yapmıştır. Osmanlı Devleti, sürekli adalet için mücadele etmiştir. Zulüm altındaki milletlere yardım ederek fetih stratejisi geliştirmiştir.

 

Bu bakımdan tarım, ticaret, hayvancılık ve sosyal işler bakımından birçok vergi toplanmaktadır. Vergi sistemleri servet ve sermaye üzerinden oluşmaktadır. Halktan barış ve savaş zamanlarında toplanan vergiler de bulunmaktadır. Bunlardan biri de imdadiye vergisidir.

İmdadiye vergisi, savaş ve barış zamanlarında toplanan bir vergidir. İmdadiye vergisi, sefer zamanlarında halktan savaş giderlerini karşılamak için ordu adına toplanan vergidir. Barış zamanlarında da katma değer vergisi olarak toplanmıştır. Gerekliliklere göre ya ordu ya da sosyal işler için kullanılmıştır. Osmanlı Devleti’ndeki vergilendirme sistemleri sosyal hayatın gerekliliklerine göre şekillenmiştir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. necla dedi ki:

    Elinize sağlık imdadiye vergisi nedir kısa ve çok güzel olmuş, öğretmen beğendi, sınıfın en çalışkanı ve güzeli benim bu arada :)

  2. dilara dedi ki:

    Osmanlı Devletindeki vergileri sürekli karıştırıyordum en çok da imdadiye seferiye vergisi konusunda eksiklerim vardı. Kısa ve öz olmuş konuyu anladım.

Yorum Yaz