Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Ekim 2021

Avarız Vergisi Nedir Kısaca

Bu yazımızda avarız vergisi nedir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Osmanlı Devleti, geniş coğrafyalar üzerinde çok kültürlü bir yapıda hüküm sürmüştür. Osmanlı Devleti’nin farklı kültürlerle ve insani uğraşlarla birlikte büyüyüp gelişmesi iktisadi açıdan da farklı alanlarda vergilendirme sistemini oluşturmuştur.

Özellikle tarım ve hayvancılık gibi üretim alanlarından çeşitli vergiler toplanmaktadır. Osmanlı Devleti’nde hem Müslümanlardan hem de gayrimüslimlerden toplanan vergiler de bulunmaktadır. Bunlardan biri avarız vergisidir.

Avarız vergisi, olağanüstü hallerde devletin vatandaşlarından topladığı ayni, mali ve bedeni vergilerdir. Günümüzde deprem vergileri bu kapsamda değerlendirilebilir. Avarız vergisi, Müslümanlardan ve gayrimüslimlerden de toplanmaktadır.

Halk gelirine göre ve sahip olduğu gayrimenkul servete göre vergisini vermiştir. Avarız, hane halklarının bilgisine ulaşılarak toplanır. Avarız vergisini almak için gerekli araştırmalar yine halka duyulan güvenle yapılmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. ceyda dedi ki:

  Elinize sağlık avarız vergisi kısa ve çok güzel olmuş, öğretmen beğendi, sınıfın en çalışkanı ve güzeli benim bu arada :)

  1. Ali dedi ki:

   Soyadın ne tanışak

  2. müslüm dedi ki:

   bende müslüm, siteye teşekkürler hep buradan bakıyorum, avarız vergisi konu anlatımı güzel olmuş yıldızlı beğendim, bu arada okulun hem en güzel ve hem de en çalışkan öğrencisiyim, okuyanlara kapak olsun. :)

 2. hazal dedi ki:

  avarız vergisi nedir çok güzel açıklamışsınız çok başarılı ve emek veren bir sitesiniz umarım böyle devam edip ben dahil daha çok öğrenciye fayda sağlarsınız.

Yorum Yaz