Web sitemize hoşgeldiniz, 08 Aralık 2021

Bir İnsanın Fiziksel Ve Ruhsal Portresi Örnek

Bu yazımızda bir insanın fiziksel ve ruhsal portresi örnek kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Portre, bir insanın karakteristik özellikleri ayrıntılarıyla gözleme dayanarak anlatan edebi metinlerden oluşur. Portreler fiziksel ve ruhsal olarak ikiye ayrılır. Fiziksel portre, gözleme dayanarak bir insanın dış görünüşünün bütün ayrıntılarıyla anlatılmasıdır. Ruhsal portre, bir insanın yine gözleme dayanarak iç dünyasının tahlilini yapmaktır.

Fiziksel portre örneği şu şekildedir:

Ahmet Has, uzun boylu, iri yapılı, kalın enseli, alnı açık, kaşları yay gibi, iri gözlü, koca burunlu, gözlerinin altı uykusuzluktan torba torba olmuş, geniş omuzlu ve dik yürüyen bir insandır. Kolları ve bacakları uzundur. Giydiği kıyafetlerde pantolonunu beline kadar çeker, kemerle sıkıca bağlar, yeleksiz ceket giymez, gömleğinin yakalarını daima iliklerdi.

Ruhsal portre örneği şu şekildedir:

Mehmet Has, heyecanlı ve yerinde duramayan bir şahıstır. Panik olarak cevap verir, tedirgin konuşur, her zaman yorgun ve bezmiş bir hali de vardır. Bu bezmiş haliyle nasıl da hareketlidir, akıl almaz. Sürekli hareket eder sadece yüzü yorgundur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. ceren dedi ki:

    Teşekkürler. fizksel portre örneği kısa ve özet tam istediğim gibi güzel yazılmış, ruhsal portre yorumuma katılan olur olmaz ama daha iyisi yok. :)

  2. derya dedi ki:

    Bir kişinin ruhsal portresi nasıl analiz edilir bugün öğrendik. Sizin bu yazınızda verdiğiniz örnekler de konuyu tekrar ederek daha iyi kavramamı sağladı.

Yorum Yaz