Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Mayıs 2022

Haramın Karşıtı Olarak Sözlükte Bir Fiilin Mubah, Caiz ve Serbest Olması ve Yasağın Kalkması Gibi Anlamlara Gelir Nedir?

Aşağıda haramın karşıtı olarak sözlükte bir fiilin mubah, caiz ve serbest olması ve yasağın kalkması gibi anlamlara gelir nedir kısaca olarak ele alacağız.

İslam’da emir ve yasaklar insanların hayatının düzenlenmesi için hayatın gerekliliği olarak uygulanmaktadır. İslam’da emir ve yasaklar oldukça sınırlıdır. Bunların dışında kalan fiiller ve diğer unsurlar serbest bırakılmıştır. Yasak olanlar haram olarak bilinmektedir. Serbest bırakılanlar kendi aralarında ayrılmakla birlikte farklı kategorilerde değerlendirilmektedir.

Haramın karşıtı olarak sözlükte bir fiilin mubah, caiz ve serbest olması ile yasağın kalkması gibi anlamlara gelmesi helal anlamına gelmektedir. Helal olan işlerin yapılması kişilerin sevap kazanması anlamına gelmektedir. Sevap kazanmak cennete daha da yaklaşmak anlamına gelmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. duygu köseoğlu dedi ki:

    sayenizde 2 artı aldım, Haramın Karşıtı Olarak Sözlükte Bir Fiilin Mubah, Caiz ve Serbest Olması ve Yasağın Kalkması Gibi Anlamlara Gelir Nedir? işime yaradı ödevimde, ben Amasya kızları içinde en güzeli olarak yazıyorum, hem de çalışkanım, tembellere kapak olsun!

Yorum Yaz