Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Kasım 2020

Günün En Verimli Ders Çalışma Saatleri

Gerek okul derslerine gerekse sınavlara hazırlanan öğrencilerin ders çalışma saatlerini kendileri için en verimli saatlerde olması çok önemlidir. Verimli saatlerde yapılacak ders çalışma eylemleri, diğer zamanlara göre hem daha zevkli hem de akılda kalıcı olacaktır. Günün hangi saatlerinde çalışırsanız daha çok verim elde edersiniz ? Bu durumu birkaç istisna dışında genel bir ifadeyle açıklayabiliriz.

tablet

Yapılan araştırmalar da gösteriyor ki, zihinsel aktiviteler için günün en verimli zamanı sabah saatleri. Akşam zamanında uyumuş ve uykusunu almış bir beden, sabahın ilk ışıklarıyla ders çalışmaya başlayabilir. Düşünsenize, günün yorgunluğu ya da stresi yok, sabahları yeniden başlatılan bir bilgisayar gibi daha hızlı ve canlı çalışır zihinler. Bilimsel araştırmalardan ziyade kendim de bir zamanlar sabah erkenleri ders çalışma alışkanlığı edinmiş ve kendi çapımda başarıyı yakalamış biri olarak , ders çalışma saatleri konusunda karar verememiş öğrencilerimize sabah saatlerinde ders çalışmalarını öneriyorum.

Sabahları ders çalışmak gününüzün geri kalanını huzurlu geçirmenize de yardımcı olur. Şöyle ki, sabahın erken saatlerinde yani kahvaltıdan birkaç saat önceden başlarsanız çalışmaya, plânınızda yer alan ödevlerin büyük çoğunluğunu sabah erkenden kalkıp yaptığınız için, o gün için zihninizi meşgul edecek “ders çalışmadım” endişesi olmayacak. Hem sabahtan ders çalışmış olduğunuz için içiniz huzurlu olacak, hem de o gün varsa dersten sonra yapacağınız sosyal aktivitelere, ders çalışmış olmanın huzur ve mutluluğu ile katılabileceksiniz.

Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte sıcak bir çay ya da başka bir içecekle ders çalışmaya başlayın. Biz denedik gördük. Siz de deneyin. Ders çalışmaktan alacağınız hazzı anlatmaya kelimeler yetmez. Anlatılmaz yaşanır diyoruz ve sizlere de derszamani.net olarak sabahın erken saatlerini ders çalışma saatiniz olarak belirleyin kârlı çıkın diyoruz.

Osymtr.Com

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Ahmet Sercan dedi ki:

  Çok verimli bir ders için sabah erken kalkmayi herkese öneriyorum

 2. Ben dedi ki:

  Valla yarin denicem saat 5te kalkıcam umarım işe yarar
  Bilgi için tşk ediyorum

 3. Aybike Ceren dedi ki:

  Gerçekten bu bilgi çok işime yaradı ve bunu deniyeceğim

 4. Busenur Karakaya dedi ki:

  Çok teşekkür ederim. Uzun zamandır sabah 5’te kalkıyorum ve ders tekrarı ile ezber yapıyorum. Ama aklımda bazı soru işaretleri vardı. Örneğin; Acaba sabah çalışmakla doğru mu yapıyorum? Siz bunun gibi endişe içerikli sorularımı cevaplamış oldunuz. Bu yıl teog sınavına gireceğim ve umarım çalışan herkes hakettiğini bulur…

Yorum Yaz