Öğretmen Nasıl Olunur Okunması Gereken Okullar

Üniversite adayları her ne kadar bu konu hakkında bilgi sahibi olsalar da;  ilkokul, ortaokul öğrencileri ile liseye yeni başlayan öğrencilerin kimileri “Nasıl Öğretmen Olunur” konusunda yeterince bilgiye sahip değiller. Derszamani.net olarak öğrencilerimizi aydınlatmak adına öğretmen nasıl olunur, detaylı bilgileri yazıyorum.

okumayazma
Öğretmen olmak için vereceğiniz en kritik karar lise sıralarında alınır. Ortaokuldan sonra liseye geçen öğrenciler, 9. sınıftan sonra alan seçimi yaparlar. Eğer ileride öğretmen olmak istiyorsanız ne öğretmeni olmak istediğinizi aklınızda netleştirmiş olmanız gerekir. 10. sınıfa geçtiğinizde Sayısal(Fen Bilimleri), Eşit Ağırlık (Türkçe-Matematik) ve Sözel(Sosyal Bilimler) alanlarından birini seçmek durumundasınız. Haliyle seçtiğiniz alan doğrultusunda 10. ,11. ve 12. sınıflarda göreceğiniz dersler de farklılık gösterecektir.  Örneğin matematik öğretmeni olmak isteyen bir kişi sayısal alanı seçmelidir; aynı şekilde sınıf öğretmeni(ilkokul) olmak isteyen kişiler eşit ağırlık alanını seçmelidir. Hangi branşta öğretmen olmak istiyorsanız o branşın hangi alanda olduğunu öğrenip ona göre, 10. sınıftaki alan seçimini yapmanız gerekir.

12. sınıf bittikten sonra üniversite sınavlarına(YGS ve LYS ) girmeniz gerekmekte. Öğretmenlik fakülteleri 4 yıllık üniversite bölümleri olduğu için hem YGS’ye hem de LYS’ye girip yeterli puanı almak gerekiyor. Birçok üniversitenin çeşitli branşlarda öğretmenlik kontenjanları vardır. Sizler üniversite sınavına giren yüzbinlerce aday ile yarışmak zorundasınız. Eğer üniversite sınavlarından yeterli puanı alırsanız, üniversite tercihi yapmaya hak kazanırsınız. Puanınız doğrultusunda , öğretmenlik bölümünü okumak için böylece üniversiteye kaydınızı yapmış olursunuz. Eğer lise öğretmenliği kazanmışsanız 5 yıl , ortaokul ya da ilkokul öğretmenliği kazanmışsanız 4 yıl üniversite okuyacaksınız. Üniversiteyi başarıyla bitirdikten sonra en zor aşamalardan ikincisi geliyor : KPSS (Kamu personel Seçme Sınavı)

Üniversite sınavını kazanmak ve üniversiteyi bitirip öğretmenlik diploması almakla her şey bitmiyor. Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde öğretmen olmak için üniversiteyi bitirdikten sonra KPSS’ye girmek gerekir. Her öğretmen adayı kendi branşı doğrultusunda KPSS’ye girer , iyi puan almaya çalışır. Eğer MEB, sizin mezun olduğunuz branştan o yıl öğretmen alımı yapacak olursa, almış olduğunuz KPSS puanıyla bu atamalara başvuru yaparsınız. Milli Eğitim Bakanlığı alacağı öğretmen sayısı dahilinde, en yüksek puanlı öğretmen adaylarını seçer. Atanamayanlar ise, bir sonraki yıl KPSS’ye girmek üzere tekrar hazırlanmaya başlarlar.

Evet sevgili öğrenciler, gördüğünüz üzere öğretmen olmak o kadar da kolay bir iş değil. Günümüzde, üniversiteyi bitirip atanmak için bekleyen öğretmen sayısı 150 binin üzerindedir. Bu kadar kişi her yıl, tekrar tekrar KPSS’ye girerek atanmak için yeterli puanı almaya çalışıyorlar. Biz size , öğretmen nasıl olunur , sorusunu yanıtladık. Öğretmen olmaya karar vermek ya da vermemek sizin elinizde.

Derszamani.net

126 yorum

 1. Hocam acil cevap verin 2 sorum var 1)2 ders öğretmeni olabiliyomuyuz mesala matamatik hem fen öğretmeni olabiliyomuyuz 2)mesala lise matamatik öğretmeni olmaya karar verdin öğretmenlik bölümünü kazandım diyelim üniversitedeyken ortaokul ve lise matamatik konularını görüyoyurz

 2. Mərhadalar Sizə bir sorum var Ben sinif öğretmeni ya da ana
  Sınıfı öğretmeni olmaq istiyorum Amma nasıl yapacağımı bilmiyorum ? Bana fikir verin Baküdə öğrətmənim şimdi Mersində öğrətmən olmağı daha çox tərcih edərim Yabançı olduğum için nasıl yapacağımı bilmiyorum???

 3. benim bildiğime göre ana okulu öğretmeni olmak isteyen liseyi bitirip , bir kaç sınava girmesi gerekir
  bunlar ise : tercih ettiği okula uygun olup olmadığını öğrenmek için bir sınava girer – öğretmen olmak için – seçtiği buraş için – ve lise sınavı vardır.

 4. benim bildiğime göre ana okulu öğretmeni olmak isteyen liseyi bitirip , bir kaç sınava girmesi gerekir
  bunlar ise : tercih ettiği okula uygun olup olmadığını öğrenmek için bir sınava girer – öğretmen olmak için – seçtiği buraş için – ve lise sınavı vardır.

  • İnşallah olursun ama gerçekten ortaokulun matematiği çok cok kolay. Matematiğe ılgın yüksekse lisede de bunu daha da geliştirmelisin. Ama yinede bunları düşünmek için çok erken.

 5. Merhaba ya lutfen bilen biri cevaplayabilir mi ogretmelik bolumu neye gore aliyor acaba basari sirasi etkili mi yoksa puani tutturursak gidebiliyor muyuz lutfen yardim

 6. Merhabalar size bir sorum daha olacak din kültürü öğretmeni olmak için tüm duaları bilmelimiyim Kur’an -ı Kerim’den ezberlerim çok olmalIMI lütfen çabuk cevaplayın

 7. Merhaba ben 9. Sınıfa gidiyorum . Seneye çocuk gelişimi üzerine okuyacağım. Bu bölümü bitirip sınıf öğretmeni olabilirmiyim. Karadeniz Teknik Üniversitesi eğitim fakültesi ni istiyorum .

 8. Ben fen öğretmeni olmak istiyorum ortaokuldayım ve sosyalim 6. Sınıftan sonra kötüleşti türk ve mat iyi ing çok kötü fen de çok iyi dinde iyi müziğe resime ve jimlastiğe yeteneğim var sizce ne yapmalıyım :-( bana yardım edin :O

  • Fen ogretmeni olman icin trogta 400 ustu bir puanla fen lisesine gitmen gerek ama derler koyuyse teoga isler ve fen lisesine gidemessin gorsek sanatlar lisesine de gidebilirsin fen lisesinden az puan

 9. Slm bn 8.sınıfa gidiyorum ve ilk teoga girdim.Arapça ,din,tdb yani mesleki dersler hocası olmak istiyorum ama en çok arapça öğretmenliğini istiyorum.Nasıl bir yol izlemem gerekir.bana biraz bilgi verebilir misiniz?Lütfen.Şimdiden teşekkürler.

 10. ben sosyal bilgiler veya inkılap tarhi öğretmeni olmak istiyorum. ama sözel bölüm bana göre değil. sayısalım iyi deil. ama kimya biyoloji yapabiliyorum. ne bölümü okumam lazım. ve önereceğiniz öğretmenlik nedir.

 11. Merhaba ben 7.sınıf öğrencisiyim.Sıradaki teog benim ve kafam meslek seçiminde çok karışık.Piyano öğretmeni olmayı düşünmeye başladım.Önceden eğitimim var.Konservatuar lisesi mi okumam lazım?

 12. Bir gun sonra teog sinavim var ve fen ogretmeni olmak istiyorum hangi liseye gitmeliyim? atanamassam ne olur? butun sinava girecek 8. sinif ogrencilerine basarilar diliyorum…

 13. Ben 38 yasindayim.belki size komik gelecek ama cocuklarimi buyuttukten sonra okumaya ve ogretmen olmaya heveslendim.su anda bir adsp de hekim aslstanligi yapiyorum.lise mrzunuyum.yasitlarim cocuk gelisim aof vs okuyup bi de formasyon alinip ogretmen olmaya hak kazanilacagini soyliyolar ama detaylari nedir nasil olunur

 14. ben fen bilgisi öğretmeni olmak istiyorum bunun için fm mi seçmek gerekiyor matematik çok iyi olmalı mı benim sayısalım çokta iyi değil fakat feni seviyorum ve başarılıyım fende

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.