Nasıl Adam Olunur

Adam olmak için ne yapmak gerekir, nasıl adam olunur

Ahlaki değerlere göre düzgün birey olabilmek halkın deyimi ile adam akıllı adam olmak doğmadan önce anne karnında başlamaktadır. Öncelikle haram yememiş anne babadan olan evladın yine helal süt emmiş olması lazım ki şeytanın üzerinde payı olmasın. Adam olabilmek daha sonra kişinin kendisine çeki düzen vermesiyle bir nebze mümkündür.

Adam olmak göstermelik yapılacak bir iş değildir. Zamanla mutlaka kendini belli edecektir. Kediye ne kadar eğitim verirseniz verin fındık faresini gördüğü anda ortalığı karıştırır. Şahıslarda ne kadar adamlığı taklit etseler de yumuşak karınları ortaya çıktımı kendilerini açık ederler. İnsan kendini öfkelendiği zaman ve çıkarları söz konusu olduğu zaman hemen belli eder.

Adam empati yapıp karşısındakini de kendisi kadar düşünür. Hz Muhammed “kişi kendisi için istediğini Müslüman kardeşi için istemedikçe hakiki iman etmiş olamaz” buyurmaktadır. Adam olan geçici dünya çıkarları için dostunu asla ihanet etmez. Adam olan sözüne güvenilir emanete hıyanet etmeyen kişidir. Gücünü asla güçsüzler üzerinde kötüye kullanmadığı gibi kötülük karşısında da sessiz kalmaz. Çıkarlarına ters olsa bile yanlışı asla onaylamaz ve yalan söylemez. Sayabileceğimiz daha bir çok erdem adam olamanın gereklerindendir. Adam olan mert insan hayatında bir kez ölür, ne olduğu belirsiz, kılıktan kılığa giren insan ise her gün ölür.

Adam Nasıl Olunur Konusunda Sizler de Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

2 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.