Web sitemize hoşgeldiniz, 06 Aralık 2020

Deneme Türü Hakkında Bilgi

Deneme türü hakkında takipçilerimize kısa ve öz bilgiler aktarıyorum bu yazımda. Kısaca Deneme, yazarın bir konudaki görüş ve düşüncelerini, belli bir amaç (öğretme, kanıtlama vb.) gütmeden, serbestçe anlattığı yazı türüdür. Yazı türleri içinde en subjektif (öznel) olanıdır. Bu özelliği ile yazarının zevklerim, fikirlerini, yorumlarını özgün bir şekilde yansıtır İddia, öğretme hep geride kalır. Zorlama yoktur. İçtenlik ve “ben” hep ön plândadır. Her denemede okuyucu biraz kendini bulur. Her türlü konu deneme için seçilir. Konuda sınır tanımayan deneme yazısı 100-200 kelime arasında kısa yazılardır. İnsan, tabiat, ahlâk, sanat, bilim, toplum konulan kişisel bakış açılan ve şiirsel bir anlatımla işlenir. Denemeci kendisiyle söyleşir.

kitap

Okuma, düşünme, gözlem, hoşgörü, içtenlik denemeci yazarında aranılan niteliklerdir. Deneme; konusu, bakış açısı kadar, dili ile de vardır. Sıcak, içten, akıcı bir üslûp denemeyi okutur, denemeciyi başarılı kılar. Yaşayan dil, âhenkli bir dil, kelimeye hakimiyet, kelime zenginliği denemecide, en az bilgi birikimi kadar, aranan hususlardır.

Montaigne, Bacon, Alain, Nurullah Ataç, Sabahattin Eyüboğlu, Mehmet Kaplan, Ahmet Turan Alkan, Melih Cevdet Anday, Sezai Karakoç isimlerini sayabileceğimiz bazı deneme yazarlarıdır.

(www.derszamani.net)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. ceyda dedi ki:

  ya ben hiç bişey anlamadım

 2. EdAnUr dedi ki:

  nasıl bakılıyo ben bişey açamadım bakanınız var mı???

  1. hcg dedi ki:

   Bende açildi

Yorum Yaz