Teravih Namazı Nasıl Kılınır (Resimli ve Videolu Anlatım) 2018

Bu yıl da 2018 yılı ramazan ayının başlangıcına ilk adım atılacak ve ilk teravih namazı 16 Mayıs 2018 Çarşamba akşamı kılındı. Ramazan ayına ilk teravih namazını kılarak başlayan olan Müslüman kardeşlerimiz 17 Mayıs Perşembe günü oruçlu olacaklar. Bizler de bu amaçla ziyaretçilerimize teravih namazı nasıl kılınır konusunda resimli ve videolu anlatımlarla bilgi vereceğiz.

Teravih Namazı Neden Kılınır Kimlerin Kılması Gerekir

Yatsı namazının ardından kılınan Teravih Namazı 20 rekattır. Teravih namazının mümkün mertebe camide cemaatle kılınması gereklidir. Ancak ev ya da başka ortamlarda da kalabalık olunması halinde seçilecek bir imam ile birlikte de kılınabilir. Ancak dediğimiz gibi camide kılınması daha çok sevap almak için önerilendir.

Teravih namazı erkekler ve kadınlar için sünnet-i müekkededir. Ramazan ayında kılınır. Hastalık veya yolculuk nedeniyle oruç tutamayan kimselerin de teravih namazını kılmaları sünnet sayılır. Peygamber Efendimiz, teravih namazıyla ilgili olarak şöyle buyurmuştur:Faziletine inanarak ve mükâfatını dileyerek Allah rızası için Ramazan gecelerini ibadet ederek geçiren (teravih namazını kılan) kimsenin geçmiş günahları affolunur.

Teravih Namazının Kılınışı

Teravihi en faziletli kılma biçimi, 10 selam ile ikişer rekatlar halinde kılmaktır. Yaygın olan kılma şekli ise, 4 rekatta bir selam vermek kaydıyla kılmaktır. 6 rekatta bir selam vererek de kılınabilir. Teravihi iki rekatta bir oturmak kaydıyla tek selamla 20 rekat birden kılmak da mümkündür. Fakat gece namazlarını 8 rekattan çok olarak bir selamla kılmak mekruh olduğundan teravihi de bu şekilde kılmamak icap eder. Teravih kaç selamla kılınırsa kılınsın, iki rekatta bir mutlaka oturarak kılınmalıdır.Eğer iki rekattan sonra oturmayıp 4 rekatta bir oturulmuş ise, o 4 rekatlar iki rekat sayılır. Selam verilmese bile, her iki rekat sonunda mutlaka oturulmalıdır.

Teravih Namazının Kılınışı Videolu Anlatım

Teravih Namazı Nasıl Kılınır İle İlgili Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

31 yorum

 1. ya resimli olsaymış anlatım şekli daha iyi olurmuş diye düşünüyorum hani okuyan kişilerin anlaması daha iyi olurmuş. bence iyi ama şahsen resim koymanızı öneririm. sonuçta küçüğü var anlamaz iyisi mi siz resimler koyun. belki benim istediğimi yaparak iyilik yapmış olursunuz. belki de ahirette bunun karşılığını alırsınız. ama tabii Allah’ın işine karışmak bize düşmez.

 2. teravih namazını imamla kılınca her dört rekatta bir selam veriliyor.her rekat sonunda tekrar niyet edecekmiyiz yoksa başta niyet ettigimizle kalacakmıyız.(örnek:niyet ettim allah rızası için teravih namazını kılmaya uydum imama diye. her dört rekatta bu niyeti yapacakmıyız.teşekkür ederim.

 3. Teravih namazı’na ilk başladığımızda 1. Rekatta farklı bir zamm-ı sure, diğer rekatlarda ise farklı farklı hepsi aynı olmayacak şekilde zamm-ı süre okuyorum. İlk 4 rekat’ı bitirdikten sonra yeniden namaza 2. kez niyet edince namaza ilk başladığımız okunan zamm-ı sureleri 2. niyet edildikten sonra 1. deki zamm-ı sureler’in aynı şekilde okunması uygun olur mu?

  Yani demek istediğim;

  1. Niyet: ilk zammı sure: Fil
  2. zammı sure: kureyş
  3. zammı sure: maun
  4. zammı sure: kevser

  Bunları 1. niyet ettiğimiz zaman okuduktan sonra 2. niyet edilince bunları yeniden okuyabilir miyiz? Yoksa farklı mı okuyacağız?

  • “Her 4 rekattan sonra başlangıç tekbiri yapacakmıyız”

   Evet.

   Teravih namazının iki ya da dörder rekat olarak kılınışları yukarıda tablolarda adım adım anlatılmıştır. Orada da görüleceği gibi her 4 rekat sonunda selam verilmiş olacağı için, selamdan sonra yeni başlanacak 4 rekate de başlangıç (iftitah) tekbiri ile başlanır.

  • Her rekatte değil, her başlangıç tekbirinden hemen önce niyet edilir. Tedbiren böyle yapılması iyidir.

   Not: Niyet bahsini güvenilir kaynaklardan araştırmanızı tavsiye ederim.

   İmam’ın arkasında yani cemaatle kılınacaksa “Niyet ettim Allah rızası için teravih namazını kılmaya, uydum imama” diyerek niyet edilir.

   Tek başına kılınacaksa “Niyet ettim Allah rızası için teravih namazını kılmaya” diye niyet edilir.

   Teravih namazında her 4 rekat sonunda selam verdikten sonra salevat-ı şerife okunur.

 4. Hem kadınlar hem erkekler eğer imkanımız varsa teravih namazını her gün kılmaya çalışalım. Çünkü bence Ramazan ayının tadını camiye gidip o cemaatle teravih namazını kıldıktan sonra ancak alabiliyorsun. Benim görüşüm bu, bilmiyorum katılan var mı

  • Bazı camilerde hanımlar, kendileri için ayrılmış yerlerde teravih namazı kılmaktadırlar.

   Ancak;

   Hanefi mezhebine göre ise yaşlı müstesna, kadının camiye gitmesi doğru değildir. (Mecme’ui-Enhür, 1/109).

   Kadının camilere gitmesinden ziyade evinde namazını kılmasının daha faziletli olması fitneden emin olmasından dolayıdır. Ancak kadın tesettürüne tam riayet etmesi halinde camide kendilerine ayrılan yerde namaz kılabilir.

   Bir rivayette “Kadının namazı­nı evinde kılması dışarıda kılmasından daha faziletlidir, iç odasında kılması da evin diğer kısımlarında kılmasından daha faziletlidir.”(Bu hadisi Ebu Davud, İbni Mesuddan tahric etmiştir. Ahmed ve Taberani Ümmü Hümeyd es- Saidiyyeden benzer bir hadisi tahric etmişlerdir. Neylül Evtar, III,132.) (İç odası, büyük bir odadan girilerek geçilen, genellikle ayrı bir kapısı olmayan, mücevherat gibi evin kıymetli eşyasının da muhafaza edildiği küçük odadır.)

   Demek ki kadınların evlerinde kıldıkları namazların fazileti çoktur.

 5. Bizim buradaki imam 8 er rekatlık kıldırıyor. Bir de jet imam, biz duayı bitirmeden hemen rükuya gidiyor. Böylesi biz sevap kazanır mıyız arkadaşlar, imama uyuyoruz ama emin değilim fikri olan ?

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.