Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Kasım 2020

Matematik Dersini Sevmek Sizin Elinizde

Matematik dersi birçok öğrenci için çok korkulan bir derstir. Sayılarla rakamlarla uğraşmak, ciddi bir beyin jimnastiği gerektirir. Matematik dersi gerçekten de zor mudur yoksa onu bizler mi zorlaştırıyoruz.  Aslına bakarsa matematiğe zor sıfatını yükleyen bizleriz.

matematik
Matematik dersini başarmak için öncelikle ön yargılarınızdan kurtulmanız gerekir. Eğitim öğretim kademesinin hangi basamağında olursanız olun ya da hangi sınava hazırlanıyor konumdaysanız farketmez. Matematik dersiyle bir şekilde içli dışlısınız ve de öyle olmak zorundasınız. Ancak bu zorunluluk bizi matematikten soğutmamalı aksine bizi ona daha çok bağlamalı. Bunu nasıl yapacağız matematiğin üzerine gideceğiz, inatlaşacağız.

Eğer matematik bir insan olsaydı ve bize bir şeyler diyecek olsaydı, eminim ilk sözleri şöyle olurdu :” Ben öcü değilim, benden korkma ! Bana birazcık ilgi göster, bir vakit sonra göreceksin ki beni çok seveceksin.”  Evet, matematiğin dili olsaydı size bunu söylerdi. Ben matematiğin yerine size onun söylemek istediklerini söyledim. Çünkü ben artık onu anlayabiliyorum. Sizler de onu karşınıza almak ve ona kötü sözler söylemek yerine; karşılıklı oturup onu anlamaya çalışın, göreceksiniz ki en iyi arkadaşlarınızdan biri olacak matematik.

Matematiği öğrenmek istiyorsanız onun bütün huylarını bilmek zorundasınız. Bu sebeple en temel matematik konularından başlayacaksınız. Onu çocukluğundan tanımaya başlayacaksınız. Matematiğin çocukluğu size daha kolay ve zevkli gelecek. Temelinden öğrenmeye başladıkça göreceksiniz ki, üstüne kattıkça ilerlemenin matematiği ne kadar kolaylaştırdığını.

Bu benzetmeyi neden yaptım. Şöyle düşünün, hiç tanımadığınız bir adamı olur olmadık bir anda karşınızda gördüğünüz zaman ki tepkiniz nasıl olurdu. Bir de bu adamı tanıyor olsanız tepkiniz nasıl olurdu. İkisi arasındaki fark belli: birinde temkinli davranır, bir an önce kurtulmaya çalışırsınız, öteki durumda ise hemen sevinir muhabbete başlarsınız.

Matematiği sevmek, başarmak istiyorsanız onu tanıyın. Ona zihninizin kapılarını açın.

derszamani.net

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Berk dedi ki:

  Bos yapanın isi olmaz bızımle

 2. islam akgül dedi ki:

  gerçekten çok güzel anlattınız arkadaşlar size sölemem gereken sözüm şu siz eğer uğraşsanız yaparsınız. bu tembelle çalışkan diosunuz ya öle bir şeyde yok çalışkan çalıştığı için başarıyo eğer o tembel dediğinizde öle çalışsa oda çalışkanıdr unutmayın ÇALIŞMADAN BİRŞEY ELDE EDEMEZSİNİZ

 3. Mustafa dedi ki:

  Bence çok mantıklı bir yaz idi.Bir MATEMATİK bu kadar güzel mi anlatılır…Teşşekkürler.

 4. meryem zorlu dedi ki:

  he he sizin köy daha büyük

  1. esra dedi ki:

   hıı evet öyle keyiften yapmıyoz >.<

Yorum Yaz