Web sitemize hoşgeldiniz, 29 Kasım 2021

Geleneksel El Sanatlarımız İle İlgili Kompozisyon Deneme

Bu yazımızda geleneksel el sanatlarımız ile ilgili kompozisyon deneme kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Anadolu halkı, tarım ve hayvancılık kültürü benimsemiş bir halktır. Bu bakımdan toprakla da yakından ilgilidir. Hal böyle olunca geleneksel olarak bir kültürün ürünü şeklinde bizatihi meslekler de oluşmuştur.

Tarım ve hayvancılık mesleklerinin yanında bunlara ve toprağa bağlı olarak doğayı gözlemleyen ve engin tecrübelere sahip halk, nesilden nesle devam eden bazı meslekler icra etmeye başlamıştır.

Dokumacılık, kilimcilik, bakırcılık, çubukçuluk, kilcilik, seramikçilik, ebru sanatı, cam sanatı geleneksel olarak devam ettirilen bazı mesleklerdir. Bu mesleklerin ortak özelliği el sanatları olmalarıdır. Bir meslek olarak icra edilen bu faaliyetler, zaman içinde el emeğinin gözde olmasından dolayı sanata dönüşmüştür.

Anadolu medeniyeti, irfanı ile birleşen meslekler, halkın fikir, his ve davranış olarak elinin altındaki işe estetik bakımdan yaklaşmasını sağlamıştır. Halk kendi iç dünyasından, ufuk derinliğinde, bakış açısından yararlanarak estetik bir kaygıyla sanat icra etmeye başlamıştır.

Özellikle cam, ebru, hat sanatları bu bağlamda bir sanat olarak doğrudan değerlendirilir. Çünkü sanat, duygu ve düşüncenin davranışa yansımasıdır. Böyle olunca Anadolu’da kendine özgü sanatlar, el yordamıyla yapılarak ortaya çıkmaktadır.

Dokumacılığı, kilimciliği bin bir zahmetle el emeği ile meydana getiren halk, bunu zaman içinde estetik kaygı ve dünya görüşleriyle bir sanat haline getirmiştir. Gelenek ve görenek, örf ve adet, dini inançlar sanatla boyanıp ortaya çıkmaktadır.

Geleneksel El Sanatlarımız İle İlgili Kompozisyon Deneme Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. rüzgar dedi ki:

    Geleneksel El Sanatlarımız konulu Kompozisyon lazımdı yaptım sonunda.

  2. gamze çetin dedi ki:

    yazı için teşekkürler. Geleneksel el sanatlarımızdan “gergef” — üzerine nakış işlenecek kumaşın gerildiği, iç içe geçen iki kasnaktan oluşurmuş öğretmen dedi.

Yorum Yaz