Web sitemize hoşgeldiniz, 05 Aralık 2021

Dünyadaki En Büyük Miras Terbiyedir İle İlgili Kompozisyon

Bu yazımızda dünyadaki en büyük miras terbiyedir ile ilgili kompozisyon kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İnsanlar, eğitim hakkına sahip olarak dünyaya gelirler. Dil, din, ırk ve cinsiyet ayrımı yapılmaksızın eğitim bir insanlık hakkıdır. Eğitim ve öğretim, insanın hayatta bireysel ve toplumsal olarak yaşamasını kolaylaştırır.

Eğitim, bir kültür işidir. Bu nedenle dünyada eğitim sistemleri gelenek ve görenek, örf ve adet, değişen dünya algısı, bakış açısı ve ufuk derinliğine göre değişirken, dini inançlara ya da bir takım ahlaki ve hukuki sistemlere göre de şekillenir.

Terbiye de eğitim demektir. Terbiye, rab kökünden gelir. Mürebbi ya da mürebbiye de terbiye eden demektir. Burada ehlileştirmek anlamı da ortaya çıkmaktadır. Eğitim, bir eğip, bükme, itme, kakma işlevinden çok, doğru yola kanalize etme, şuuraltındaki istidadı ortaya çıkarma, sivriltme, şekil verme işlevidir.

Terbiye ayrıca edep anlamında da kullanılır ki edep de eğitim ile ilgilidir. Bu nedenle dünyadaki en büyük mirasın terbiye olması, insanın sahip olduğu medeni değerlerin, kıymet hükümlerinin edep dairesi içinde olmasıdır.

Edep dairesinde, saygı, sevgi, merhamet, vicdan, özgürlük, kardeşlik gibi kavramlar bulunmaktadır. İnsan terbiye sahibi oldukça insani değerlerini koruyabilir. İnsanlık ancak terbiye çizgisinde yücelebilir. Bu nedenle nesillerin, gelecek nesillere en değerli mirası insanlık bağlamında terbiyedir.

Terbiye, bir insanı insan yapan en değerli sermayedir. Bu sermayeye miras yoluyla sahip olmak bir hazıra konma eylemi olamaz. Terbiye, ailevi bir mesele de olduğu için miras kalmaktadır.

Dünyadaki En Büyük Miras Terbiyedir İle İlgili Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. fatma dedi ki:

  Dilini terbiye etmeden önce yüreğini terbiye et;
  Çünkü söz yürekten gelir dilden çıkar.

  Bizler gurbetin insanlarıyız
  diyorum..
  Mesafelerin terbiye ettiği
  insanlar

Yorum Yaz