Web sitemize hoşgeldiniz, 08 Aralık 2021

İş Güvenliği İle İlgili Kompozisyon

Bu yazımızda iş güvenliği ile ilgili kompozisyon kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Bilim ve teknolojinin gelişmesi, sanayi devrimiyle bir sıçrama niteliğinde artarken günümüzde yaşadığımız çağı şekillendiren bir hal almıştır. Sanayileşmenin artmasıyla, şehirleşme de artmıştır. Bu iki alanda yaşanan ani artışlar iş dünyasının da şekillenmesine neden olmuştur.

Kadim mesleklerle birlikte yeni meslekler de ortaya çıkarak gelişimini sürdürmektedir. Her geçen gün yeni bir iş alanı veya kolu ortaya çıkmaktadır. Bütün bunlar insan merkezli bir hayatın gereklilikleri doğrultusunda yine sağlık, güvenlik, eğitim, ulaşım, bilişim alanlarında insan ihtiyaçlarına göre şekillenmektedir.

İş güvenliği de bu şekilde ortaya çıkmıştır. Özellikle imal, imar, inşa alanlarında iş güvenliği daha hassas noktalara sahiptir. Bir işçinin çalışma alanının, çalışma şartlarının, çalışma imkanlarının ve kendi sağlık önceliğinin bütünü iş güvenliğini oluşturmaktadır.

İş güvenliği iş alanlarında işçiler için alınan sağlık, güvenlik, ulaşım imkanlarından oluşmaktadır. Sağlıklı bir birey olarak çalışmak için sağlık hizmetlerinin bir işçi için yerine getirilmesi gerekir. Yine sağlığın ve can güvenliğinin sağlanması için iş güvenliği önemlidir.

Günümüzde iş güvenliği hemen her iş kolunda mecburi bir şekilde hukuk sistemleri tarafından icbar, ikaz, ihbar edilerek düzenlenmektedir. Bu bakımdan yaygınlaşan iş güvenliği tedbirleri, birçok hayatı da kurtarmaktadır.

Bütün bunlarla beraber işçilerin inisiyatifine bırakılan güvenlik tedbirleri işleri daha da zorlaştırmaktadır. İş güvenliğinin iç denetleme mekanizması işçiler ve işverenlerdir. Bu nedenle öncelikle bu kişilerin iş güvenliğine sahip çıkmaları gerekir.

İş Güvenliği İle İlgili Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. beyza dedi ki:

    İş güvenliği ile ilgili yazı örneğiniz son derece güzel ve başarılı olmuş. Ödevime destek olduğunuz için çok ama çok teşekkür ederim.

    1. mine dedi ki:

      Bence de harbiden çok işime yaradı, burası olmasa ödevimi yapamayacaktım beğendim harikasınız

Yorum Yaz