Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Haziran 2021

Devlet İşlerini Yürütmekle Görevli Kuruluşlar ve Kişilerden Oluşan Yönetici Güce Ne Denir

Bu yazımızda devlet işlerini yürütmekle görevli kuruluşlar ve kişilerden oluşan yönetici güce ne denir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Devlet, milletin siyaset sahnesindeki aksidir. Örgütlenmiş bir milletin devletleşmesinde vatan, nüfus ve stratejik toprak bütünlüğü ile iktisadi güç oldukça önemlidir. Bu nedenle devlet işlerini yönetmek için milletin sistemli bir kurumsal düzende olmasıdır.

Devlet işlerini yürütmekle görevli kuruluşlar ve kişilerden oluşan yönetici güce hükümet denir. Hükümet, iktidar kuvvetlerinin elindedir. Kabineden oluşmaktadır. Bakanlıklar başbakanlığa bağlı olarak çalışır. Birçok sistem rejiminde farklı şekillerde olabilir. Hükümet yürütmenin başıdır. Kuvvetler ayrılığı ilkesine göre yargıdan ve meclisten bağımsız ama yine de meclise yani millete hesap verecek şekilde çalışmaktadır. Devlet gücünü hükümetin iktidar olmasından ve istikrar elde etmesinden kazanır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. hanife dedi ki:

    Devlet işlerini yürütmekle görevli kuruluşlar ve kişilerden oluşan yönetici güce elbette hükümet denir. Şimdilerde 65. hükümet görev yapmaktadır.

Yorum Yaz