Web sitemize hoşgeldiniz, 30 Temmuz 2021

Demokrasinin Temel İlkeleri Nelerdir?

Aşağıda demokrasinin temel ilkeleri nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

Demokrasi, halkın kendi kendini idare etmesi anlamına gelmektedir. İdarenin gerçekleşmesi için iradenin gerçekleşmesi gerekir. Demokrasinin sağlıklı bir yapıda oluşması için temel ilkeler bulunmaktadır. Demokrasinin temel ilkeleri demokratik bir toplum düzeninin oluşmasında etkili olmaktadır.

Demokrasinin temel ilkeleri şu şekildedir:

*Milli egemenlik: Egemenliğin yalnızca milletin elinde olduğu ve milli değerlerin önemsendiği bir demokratik düzen için gereklidir.

*Seçme ve seçilme hakkı: Demokrasi düzeni içinde insanların hem seçme hem de seçilme haklarıyla siyasi düzende etkili olduklarını göstermektedir.

*Katılım ve özgürlük: Bireylerin özlük haklarının korunması ve siyasi, sivil kurum ve kuruluş faaliyetlerinde bulunma hakkıdır.

*Eşitlik ve çoğulculuk: Bireylerin kanunlar önünde eşit olması ve çoğulcu bir toplum yapısıyla ortak hareket etmenin gerekliliği oluşmaktadır.

*Çoğunluk: Demokratik toplum düzeninde çoğunluğun görüşlerinin doğru olarak kabul edilmesi ve haklarının sağlanması anlamına gelmektedir.

*Hoşgörü: Bir hoşgörü rejimi olarak demokrasi birlik ve beraberliğin oluşmasını amaçlamaktadır.

*Hukuk devleti: Hukuk güvenliğinin sağlanması, hakların elde edilmesi ve sosyal hakların korunması bakımından devletin kadroları ve kurumlarıyla demokrasiye katkı sağlaması anlamına gelmektedir.

*Kuvvetler ayrılığı: Yasama, yürütme ve yargının birer olgu ve görev olarak farklı kurumların elinde olarak demokratik düzenin sağlanmasını amaçlayan bir düzendir. Böylece demokratik bir ortamın oluşması ve korunması sağlanmaktadır.

Demokrasinin Temel İlkeleri Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Müge dedi ki:

    harbiden süper arkadaşlar, Demokrasinin Temel İlkeleri Nelerdir? hemen deftere geçirdim, Trabzon okulları arasında sınavlarda hep birinci gelmemi bu hızıma borçluyum. tembellere kapak olsun.

Yorum Yaz