Web sitemize hoşgeldiniz, 03 Ağustos 2021

Asit ve Bazların Çeşitli Maddeler Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Aşağıda asit ve bazların çeşitli maddeler üzerindeki etkileri nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

Maddeler, yapıları gereğince kimyasal olarak bazı özelliklere sahiptir. Maddelerin kimyasal özellikleri asit ve baz olarak çeşitli özellikler kazanmalarını sağlar. Asit ve bazların çeşitli maddeler üzerinde farklı etkileri de bulunmaktadır. Asit ve bazların kendine has özellikleri bulunmaktadır.

Asitler, turnusol kağıdının kızarmasına neden olur. Bazlar ise turnusol kağıdının mavi olmasına neden olur. Asitlerin aşındırıcı özelliği olduğu gibi bazların da kaygan özelliği bulunmaktadır.

Asitler aşındırıcı bir etkiye neden olur. Bu nedenle asitlerin eritme, kaynatma, delme gibi etkileri bulunmaktadır. Bazlar da kaydırıcı bir etkiye sahip olabilir. Bu nedenle bazların, temizleyici olarak kullanılması da söz konusu olmaktadır.

Asitler, mermer ve metalleri aşındırır. Bazlar ise porselen ve camları tahrip etmektedir. Limonun mermer tezgah üzerine bırakılması iz oluşmasına ve mermerin aşınmasına neden olur. Bazlar da özellikle kapaklı cam yapıların kilitlenmesine ve kaynamasına neden olur.

Asit ve baz maddeleri tehlikelidir. Asitli maddelerden uzak durmak ve mümkünse bu durumlarda seyreltme işlemleri yapmak gerekir. Bazlı ortamların da bol su ile temizlenmesi gerekir. Temizlik yapılan bir alanda bazlı ortam oluşur ve bol su ile iyice temizlenmesi gerekir. Asit ve bazlara karşı maddelere olan etkilerini azaltmak için önlemler alınmalı ve çözücüler kullanılmalıdır.

Asit ve Bazların Çeşitli Maddeler Üzerindeki Etkileri Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Bade dedi ki:

  güzel yazıya güzel derim, çünkü Asit ve Bazların Çeşitli Maddeler Üzerindeki Etkileri Nelerdir? mükemmel ötesi olmuş, Ben Yalova il birinciyisim, okulda da en güzel kızım, kıskananlar çatlasın!

  1. hasan dedi ki:

   kız sevgili olakmı bende fitnıscıyım benim yaşımda böyle vucudu olan kaslı olan yok 8. sınıfım

 2. Gülsen dedi ki:

  elinize sağlık 100 aldım, Asit ve Bazların Çeşitli Maddeler Üzerindeki Etkileri Nelerdir? ödevimde işimi gördü, bu arada ben Hatay zekilik yarışmasına birinci geldim ciddiyim, tembellere kapak olsun.

 3. Damla dedi ki:

  kısa sade beğendim, Asit ve Bazların Çeşitli Maddeler Üzerindeki Etkileri Nelerdir? ödevim vardı, Çorum okul birincisi olarak beğendim. :)

 4. Gonca dedi ki:

  çok iyi ya, Merhaba bu site valla hayran bıraktı, öğretmen beğendi Asit ve Bazların Çeşitli Maddeler Üzerindeki Etkileri Nelerdir? ödevimi tamamladım, ben okulun en güzel ve çalışkan kızıyım desem inanın ama kıskanmayın :)

Yorum Yaz