Web sitemize hoşgeldiniz, 08 Aralık 2021

Çocuğumu Hangi Liseye Göndermeliyim Sorunu

Gerek Facebook sayfamızdan gerekse sitemiz üzerinden özellikle 8. sınıf öğrenci ve velileri lise türü seçiminde kararsız kaldıkları için , ne yapmaları gerektiği konusunda fikir istiyorlar. Bu konuda sitemiz derszamani.net takipçilerinin birçoğunun ilgisini çekecek şekilde genel bir bilgi verme gereği duydum. Bu soruyu, genel istek üzerine “Meslek lisesi mi , Düz lise mi ?” sorusu zemininde anlatmaya çalışacağım.

ogrencilersinif

Bir öğrenciyi en iyi kendisi tanır. Kendisinden sonra velisi ve öğretmenleri tanır. Çocuğun eğitim-öğretim yaşamı boyunca o ana kadar nelere ilgi duyduğu, hangi dersleri daha çok sevdiği ve hangi konuda girişimlerde bulunduğu velisi ve öğretmenleri tarafından az çok bilinir. Çocuğu liseye gönderirken bu eksenden hareket etmek gerekir. Eğer çocuğunuz derslere pek kulak asmıyor, günü kurtarmaya yönelik ders çalışıyorsa ayrıca zihinsel becerilerden çok fiziksel becerilere yatkınsa çocuğunuzu meslek lisesine yönlendirmek yararınıza olabilir.

Her çocuk düz liseye gönderilecek ve orada başarılı olacak diye bir kaide yok. Düz liseyi seçen öğrencinin yoğun ders trafiğine ve üniversite sınavlarına hazırlıklı olması beklenir. Haliyle bu tip öğrenciler zihinsel bakımdan yoğun bir efor sarfetmek üzere üniversiteyi bitirene kadar okurlar. Bu durumu göz önüne alarak eğer ki çocuğunuzda bunu yapabilecek potansiyeli görmüyorsanız tavsiyemiz , düz liselere göndermemeniz olacaktır. Öte yandan el becerisi gelişmiş ve derslerden ziyade fiziksel aktivitelere yatkın bir çocuğa sahipseniz önerimiz onu meslek lisesine yönlendirmeniz olacaktır.

Bölümü doğru tespit edilmiş bir meslek lisesi, bugün birçok üniversite bölümünden daha avantajlı mezuniyet imkanları sunmaktadır. Gerek hayata erken atılmak gerekse, daha kısa vadede iş güç sahibi olmak açısından meslek lisesi ciddi bir alternatif olarak görülmelidir.

Esra Doğan – Osymtr.Com

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. kübraaa dedi ki:

    Ya ne olmak istedigime halen karar veremedim…sizce ne oluyimmm
    ..

Yorum Yaz