Arkadaşınızı Doğru Seçin

Okul ve sınıf ortamı arkadaşlık için her ne kadar çok uygun ortamlar olsalar da , bu arkadaşlık ilişkileri kimi zaman farkında olmadan sizlere zararlar verebilir. Sınıfınızda yer alan her öğrenci arkadaşınızın yapısı,alışkanlıkları ve mizacı aynı değildir. Ders dinlemek, geleceğine yatırım yapmak isteyen öğrenciler olduğu gibi sadece okul okumak diploma sahibi olmak gayesiyle gelen öğrenciler de vardır. Biz ne isek öyle arkadaşlar seçmeliyiz.

cocuklar

Eğer aklı başında uslu bir çocuk olduğunuza inanıyorsanız ki birçok öğrenci kendini ister istemez bu grupta görür ya da görmek ister, o halde kendinizde gördüğünüz bu özelliklere uygun kişilerle arkadaşlık ediniz. Sınıf arkadaşınız diye bir öğrenciye aşırı müsamaha etmek zorunda değilsiniz. Eğer bir arkadaşınızın zararlı alışkanlıkları ve tasvip edilmeyen davranışları olduğunu düşünüyorsanız. Öncelikle arkadaşını bu konuda uyarmayı deneyin. Sorun geçici olabilir. Ancak baktınız kötü davranışlar devam ediyor, üstelik sizi de kendisine benzetmeye çalışıyorsa, bu durumda o öğrenciyle aranıza mesafe koymak yararınıza olacaktır.

Kötü davranışları olduğunu düşündüğünüz kişilerle arkadaşlığınızı sürdürmeniz durumunda bir zaman sonra farkında olmadan ona benzediğinizi görmeye başlarsınız. Bu farkındalığı anladığınızda vakit çoktan geçmiş olacaktır. Bir insanın arkadaşı kendisinin aynasıdır. Geleceğinize bile etki edecek böylesi arkadaşlardan uzak durmanızı tavsiye ediyoruz. Seçeceğiniz arkadaşın okuldaki başarı durumu, kavgacı biri olup olmadığı, ailevi durumu, arkadaş çevresi vb. durumlarını araştırmanızı öneriyoruz.

derszamani.net

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.