Öğretmen Alan Sınavında Branş Bilmecesi

Milli Eğitim Bakanlığı geçen gün öğretmen alan sınavı hakkında ciddi anlamda bilgilendirme yaptı. MEB’in verdiği bilgilerden sonra birçok öğretmen adayının kafası karıştı. Hem de öylesine bir noktaya takıldı ki, akılları haksız da değiller diyorsunuz. Birazdan bu önemli noktaya değineceğim. Öncelikle Milli Eğitim Bakanlığı ile ÖSYM’nin alan sınavı hakkında verdiği bilgilere göz atalım.

kpssdershane

MEB, yaptığı duyuruda alan sınavının 13 Temmuz 2013 tarihinde yapılacağını bildirdi. Sınav 15 farklı branşa yönelik olarak yapılacak ve atanma esnasında baz alınacak puanının yüzde ellisini etkileyecek. Daha önce öğretmen atamalarında esas alınan KPSSP10 puanı , alan sınavı puanlarınında eklenmesiyle ortaya çıkan yeni puan türü olan KPSSP121 ile yer değiştirmiş oluyor. Öğretmen adayları ÖSYM sonuç ekranından gördükleri KPSSP121 puanını kullanarak öğretmen atamalarına başvuru yapacaklar. Hangi alanlarda sınav yapılacağı MEB’in resmi internet sitesinde açıklanmış durumda, ancak benim başta da belirttiğimiz üzere belirlenen 15 alanın dışında kalan alanlar için sınav yapılacak mı yapılmayacak mı şeklinde soru işaretleri var kafalarda.

Atanamamışlık psikolojisiyle hareket eden öğretmen adayları artık her söylenene, diğer bir tabirle duyduğu her olumsuz habere inanmaya başladı. Bana göre çok saçma olan dedikodu havasında olan bu söylenti şu şekilde : “MEB, bu açıkladığı 15 alanın dışında öğretmen ataması yapmayacak.”  Şimdi böyle bir ihtimalin neresinden bakarsanız bakın elle tutulur bir tarafı yok. MEB’in böyle bir tasarruf yapmak hakkı yoktur. Sınav yapılacak olan branş sayısının 15 belirlenmesinde ölçüt alınmış sebepler bellidir. Ne kadar çok alanda sınav yapılırsa, o kadar karışıklık ve gecikme demektir. Haliyle,alan sınavını yapacak olan ÖSYM’nin birçok hata yapmasına sebep olabilir.

Bu sebepten ötürü olacak ki, MEB ataması en çok yapılacak olan öğretmen branşlarından alan sınavı yapmaya karar vermiş olabilir. Zaten açıklanan 15 branşa baktığımızda, en çok ihtiyaç duyulan alanlar olduğunu rahatlıkla görebiliriz. Ancak bu, diğer branşlarda atama yapılmayacağı anlamına gelmez. Bu durumda olan öğretmen adayları için nasıl bir soru soracakları da meçhul. Bu hususların derhal aydınlatılması zarûridir.

Osymtr.Com

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.